Veľkonočné koncerty v bratislavskej Redute

85 SF Judd_Slavik_Stancul 22 03 2018 © jan.f.lukas

stredu a vo štvrtok 28. a 29. marca   sú na programe  Veľkonočné koncerty  v Koncertnej sieni SF. 

Namiesto tenoristu Dominika Wortiga a sopranistky Chen Reiss, ktorí svoje účinkovanie odriekli  z vážnych zdravotných dôvodov, na koncertoch vystúpia   rakúsky sólista Rainer Trost a nemecká sopranistka Sibylla Duffe, sólistka Oper am Rhein v Düsseldorfe.

Slovenská filharmónia venuje tieto koncerty spomienke na novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú a v hlbokej úcte sa skláňa pred ich pamiatkou.

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Thomas Lang)  – šiesti  sólisti – sólistka Oper am Rhein v Düsseldorfe, sopranistka Sibylla Duffe ,  chorvátska altistka  Anthea Barac, rakúsky tenorista Rainer Trost ,   popredný slovenský  bas  Peter Mikuláš (Paulus),   Matúš Trávniček a Peter Kollár, členovia basovej skupiny Slovenského filharmonického zboru pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda   uvedú zriedka uvádzané oratórium Felixa Mendelssohna Bartholdyho Paulus,  prvé z dvojice monumentálnych oratórií skladateľa. Toto oratórium zaznie v bratislavskej Redute vôbec po prvýkrát. Mendelssohn Bartholdy spoločne s Robertom Schumannom vyvinuli veľké kvantum energie na revitalizáciu tradície Bachových a Händlových oratoriálnych (respektíve pašiových) projektov. V duchu dvoch majstrov sa odvíja aj príbeh  opisujúci život a dielo apoštola Pavla. Vo svojej dobe bolo toto dielo veľmi obľúbené, takže autor ho  expedoval aj na pódiá vo Veľkej Británii, kde je zborový spev uctievanou hodnotou a tradíciou. Koncerty v stredu a vo štvrtok  začnú o 19-tej.