Popis organa

Moderný symfonický koncertný organ s francúzskou charakteristikou postavila do prvej koncertnej siene na Slovensku renomovaná rakúska organárska firma Rieger Orgelbau. Firma bola vybraná na základe verejného obstarávania metódou súťažného dialógu z 9 záujemcov. Bolo to prvýkrát v histórii, keď do koncertnej siene na Slovensku postavila píšťalový organ renomovaná zahraničná firma.

 

Organ pre Slovenskú filharmóniu má 66 registrov a 3 manuály. Patrí tak k najväčším píšťalovým organom na Slovensku (viď dispozíciu organa). Bol postavený na báze tradičného organárstva. Má klasické zásuvkové vzdušnice s kombinovanou hracou traktúrou (mechanická/elektrická) a registrovou elektrickou traktúrou. Má dva hracie stoly, mechanický v podstavci organovej skrine a pohyblivý hrací stôl s oboma traktúrami elektrickými. V organe boli použité pamäťové kombinácie typu setzer, realizované tzv. Rieger-Electronic-Assistant, vlastným elektronickým systémom firmy. Tento systém ponúkol samostatné karty alebo kľúče do databanky zvukových kombinácií v základnej ponuke pre 10 organistov, pričom každý z nich má k dispozícií 66 500 možností na uloženie zvukových kombinácií. Systém umožňuje aj ovládanie tónov a registrov na diaľku za účelom pohodlného ladenia nástroja, ako aj možnosť nahrávania a prehrávania skladieb.

 

Počet registrov: 66

Počet píšťal: 4725

Najmenšia píšťala: 8 mm

Najväčšia píšťala:

-          dĺžka 10 m

-          váha 200 kg

 

Použité druhy dreva (12 druhov):

-          dub, smrek, jedľa, buk, hrab, čerešňa, lipa, orech, borovica, hruška  a cudzokrajné dreviny  grenadil (poltónové klávesy, registrové tiahla) a satin (registrové tiahla).

 

Spotreba vzduchu pri hre na tutti 60 m³ za minútu.

Tlak 80-100 mm WS (800-1000 Pa).