V naštudovaní Juraja Valčuhu zaznie v Slovenskej filharmónii koncertné uvedenie 2.dejstva Wagnerovho Tristana a Izoldy 

Vo štvrtok a piatok 9. a 10. marca bude hosťom Slovenskej filharmónie slovenský dirigent svetového renomé Juraj Valčuha. V jeho naštudovaní zaznie  koncertné uvedenie 2. dejstva Wagnerovej opery Tristan a Izolda. Sólistami večera budú  štyria vokálni sólisti – Maida Hundeling, soprán, Norbert Ernst, tenor, Ester Pavlů, mezzosoprán a Peter Mikuláš, bas. Koncerty sa začnú o 19.00-tej.

Na koncert vás pozýva sopranistka Maida Hundeling.

Juraj Valčuha sa do Slovenskej filharmónie  vracia po pomerne krátkej dobe. V bratislavskej Redute hosťoval na jeseň 2022 na 57. ročníku Bratislavských hudobných slávností s talianskym orchestrom  Národnej akadémie Santa Cecilia z Ríma. Koncertným uvedením 2. dejstva Wagnerovho  Tristana a Izoldy nadviaže na rok 2018, kedy podobne počas medzinárodného hudobného festivalu BHS  koncertne uviedol 1. dejstvo Wagnerovej opery Valkýra.

Uvedenie Wagnerovej hudby bude v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie udalosťou. Autor textu ku koncertu muzikológ Ivan Marton uvádza:

„Tak ako tetralógia Nibelungov prsteň nemá na Slovensku žiadnu inscenačnú tradíciu, rovnako ju od svojej premiéry v júni 1865, až na jednu výnimku, nemá ani opera Tristan a Izolda. V januári 1934 síce dielo na scénu SND v Bratislave uviedol režisér Bohuš Vilím s dirigentom Karlom Nedbalom, no potom na desaťročia zmizlo z programov našich operných divadiel. Z času na čas sa koncertne uvádza predohra a záverečná smrť z lásky, so sopránovým sólom alebo v inštrumentálnej verzii. Pozoruhodný dramaturgický počin však minulý rok pripravilo verejnosti Štátne divadlo v Košiciach, keď v októbri 2022 pod taktovkou Petra Valentoviča uviedlo poloscénické spracovanie vybraných scén z opery s Eliškou Weissovou ako Izoldou a Tituszom Tóbiszom v úlohe Tristana.“

Mileneckú dvojicu stvárni v Slovenskej filharmónii výnimočná nemecká sopranistka Maida Hundeling a rakúsky tenorista Norbert Ernst. Nesmrteľný príbeh nenaplnenej lásky medzi rytierom Tristanom a írskou princeznou Izoldou zaznie v naštudovaní prominentného umelca Juraja Vačuhu.