V cykle Junior oslávime 30 rokov Cirkevného konzervatória v Bratislave

202304223-J4-700x308

V stredu 26. apríla  2023 sa v bratislavskej Redute uskutoční štvrtý koncert cyklu Junior – pre mladé publikum. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie privítame študentov, pedagógov a absolventov Cirkevného  konzervatória v Bratislave. Koncertom v bratislavskej Redute  vyvrcholia umelecké podujatia školy pri príležitosti jej 30. výročia. Koncert sa začne o 18.00.

Dramaturgia slávnostného podvečera je vystavaná z diel popredných svetových skladateľov. Na pódiu sa predstaví komorný orchester školy,  súčasní študenti a absolventi konzervatória, ale aj hostia pod vedením pedagógov a dirigentov Róberta Tišťana, Pavla Bogacza a Ľubomíra Zelenáka, úspešného absolventa  školy.

Na úvod slávnostného programu zaznie výber častí z Koncertu pre organ, tympany a sláčikový orchester g mol Francisa Poulenca. Sólistami budú Kiril Stoyanov, 1. tympanista orchestra Slovenská filharmónia a  Juraj Křemen, absolvent Cirkevného konzervatória, ktorý pokračuje v štúdiu na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst v Stuttgarte. V interpretácii komorného orchestra bude nasledovať prvá časť z Vivaldiho Koncertu pre flautu, gitaru a sláčikový orchester G dur, RV 532, ktorý skladateľ pôvodne  komponoval pre dve mandolíny. Sólistkami budú študentky – flautistka  Alexandra Ovsiankováa gitaristka Vasilina Shashkova,  držiteľka mnohých domácich a zahraničných ocenení. Nasledovať bude Dvojkoncert pre husle d mol, BWV 1043 Johanna Sebastiana Bacha, v ktorom sa ako sólisti predstavia súrodenci Richard a Patrick Cibulovci, víťazi viacerých prestížnych domácich a medzinárodných súťaží. Variácie pre violončelo a orchester Kol Nidrei, op. 47 Maxa Brucha predvedie v sprievode komorného orchestra Marcel Petráš, ktorý aktívne reprezentuje školu koncertnou činnosťou na rôznych domácich a zahraničných hudobných festivaloch a podujatiach. Prvú polovicu koncertu uzavrú Bartókové  Rumunské tance. Sedem tancov pre husle a sláčikový orchester zaznie v úprave skladateľa, dirigenta a klaviristu Konstantina Ilievskeho. Sólistkou  bude huslistka Martina Výbohová. Druhá časť koncertu bude patriť tvorbe Wolfganga Amadea Mozarta, ktorý skomponoval vyše dvadsať klavírnych koncertov. Allegro z Koncertu pre klavír a orchester č. 24 c mol, KV 491 uvedie popredný slovenský klavirista, absolvent školy Ivan Koska, doktorand na Louisiana State University v Baton Rouge.  Slávnostný večer vyvrcholí uvedením Mozartovej Omše C dur, KV 317, ktorá nesie podtitul „Korunovačná“. Po boku komorného orchestra budú stáť štyria renomovaní sólisti, absolventi Cirkevného konzervatória v Bratislave – Lenka Pavlovič,  Eva Šušková, Pavol Bršlík a Martin Šafárik.

Vstupenky sú v predaji v Pokladnici SF a tiež ONLINE na navstevnik.sk.