Profil

SF 2019 2020 BRENKUS c 9751 1600px

Slovenská filharmónia

bola založená roku 1949. Pri jej umeleckom zrode stáli dve významné osobnosti medzinárodného hudobného života Václav Talich (1949 – 1952) a Ľudovít Rajter (1949 – 1976, do roku 1961 ako jej umelecký riaditeľ). Na umeleckom profilovaní orchestra sa podieľali ďalší šéfdirigenti – Tibor Frešo, Ladislav Slovák, Libor Pešek, Vladimir Verbickij, Bystrík Režucha a Aldo Ceccato. V rokoch 1991 – 2001 bol šéfdirigentom a hudobným riaditeľom Slovenskej filharmónie Ondrej Lenárd. V sezóne 2003/2004 pôsobil ako umelecký riaditeľ inštitúcie Jiří Bělohlávek. Roku 2004 sa stal šéfdirigentom Vladimír Válek, v rokoch 2007 – 2009 ho vystriedal Peter Feranec. V rokoch 2009 – 2016 bol šéfdirigentom francúzsky dirigent Emmanuel Villaume. Od sezóny 2017/2018 prevzal šéfdirigentskú taktovku James Judd. Ako stáli hosťujúci dirigenti pôsobili v Slovenskej filharmónii v rokoch 2007 – 2018 Leoš Svárovský, 2011 – 2019 Rastislav Štúr a v sezóne 2018/2019 Petr Altrichter.

Z množstva hosťujúcich dirigentov je potrebné uviesť osobnosti svetového mena ako Claudio Abbado, Hermann Abendroth, Karel Ančerl, Pavel Baleff, Serge Baudo, Roberto Benzi, Miltiades Caridis, Sergiu Celibidache, James Conlon, Oskar Danon, Christoph von Dohnányi, Vladimir Fedosejev, János Ferencsik, Mariss Jansons, Neeme Järvi, James Judd, Peter Keuschnig, Dmitrij Kitajenko, Ken-Ichiro Kobayashi, Kiril Kondrašin, Franz Konwitschny, Zdeněk Košler (ktorému na základe dlhoročnej úspešnej spolupráce Slovenská filharmónia roku 1996 udelila čestný titul šéfdirigenta in memoriam), Alain Lombard, Fabio Luisi, Jun Märkl, Wayne Marshall, Jean Martinon, Kurt Masur, Sir Yehudi Menuhin, Riccardo Muti, Václav Neumann, Antonio Pedrotti, George Pehlivanian, Alexander Rahbari, Karl Richter, Mario Rossi, Witold Rowicki, Kurt Sanderling, Sir Malcom Sargent, Peter Schreier, Václav Smetáček, Pinchas Steinberg, Otmar Suitner, Jevgenij Svetlanov, Juraj Valčuha, Ilan Volkov, Ralf Weikert, Carlo Zecchi a mnohí ďalší, ale i skladateľov – interpretov vlastných diel ako Krzysztof Penderecki a Aram Chačaturian.

Slovenská filharmónia realizovala množstvo nahrávok pre rozhlas, televíziu a hudobné vydavateľstvá OPUS, Supraphon, Panton, Hungaroton, JVC Victor, RCA, Pacific Music, Naxos a Marco Polo. Je pravidelným hosťom významných európskych hudobných pódií a festivalov. V rámci svojich početných zahraničných zájazdov vystúpila v takmer všetkých európskych krajinách, na Cypre, v Turecku, Japonsku, Južnej Kórei, USA a Ománe.

Medzi najvýznamnejšie udalosti sezóny 2018/2019 patrili štyri koncerty SF v rámci Bratislavských hudobných slávností 2018 s dirigentmi Jamesom Juddom, Jurajom Valčuhom, Georgom Pehlivanianom a Eivindom Gullbergom Jensenom, účinkovanie vo viedenskom Musikvereine pod vedením Leoša Svárovského, turné v Južnej Kórei vrátane koncertu v Lotte Concert Hall v Soule, uvedenie Dvořákovej kantáty Svatební košile pod vedením Rastislava Štúra v Ľubľane a Mahlerovej Symfónie č. 3 pod vedením Emmanuela Villauma v Royal Opera House Muscat v Ománe, vystúpenie v rámci koncertného cyklu Kontrapunkt-Konzerte v Kolínskej filharmónii v Nemecku s dirigentom Rastislavom Štúrom, koncert v Kultur- und Kongresszentrum Luzern vo Švajčiarsku a účinkovanie na festivale v Neubergu an der Mürz spolu so Stefanom Vladarom.

V rámci festivalu BHS 2019 sa SF predstaví na troch koncertoch pod taktovkou dirigentov Jamesa Judda, Juraja Valčuhu a Pinchasa Steinberga. Sezónu 2019/2020 otvorí orchester pod vedením šéfdirigenta Jamesa Judda dvoma Slávnostnými koncertmi k 70. výročiu založenia Slovenskej filharmónie. 17. novembra 2019 uvedie SF v spolupráci so Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu a dirigentom Petrom Valentovičom Koncert k 30. výročiu Nežnej revolúcie. V apríli 2020 bude hrať na záverečnom koncerte Stredoeurópskeho festivalu koncertného umenia v Žiline. V júni 2020 otvorí spolu s Jamesom Juddom a basbarytonistom Adamom Plachetkom festival Smetanova Litomyšl. V závere sezóny podnikne SF svoje prvé koncertné turné v Číne pod vedením dirigenta Daniela Raiskina.