Nové štvrtkové symfonické koncerty Slovenskej filharmónie

20200921 Jozef Eliáš foto © Alexander Trizuljak 4842

Slovenská filharmónia odohrá v nasledujúcich týždňoch dva nové večerné symfonické programy o 19.00 h a verejné generálky o 10.00 h.

Prvý z nich vo štvrtok 24. septembra  v naštudovaní Daniela Raiskina, nastupujúceho šéfdirigenta Slovenskej filharmónie. Koncert otvorí Koncertná skladba v uhorskom štýle Jána Levoslava Bellu, ktorá vznikla v Sibini v roku 1893 a patrí k vrcholom skladateľovho  orchestrálneho diela. Slovenská filharmónia s Danielom Raiskinom ju spolu s ďalšími dielami skladateľa nahrajú počas novej koncertnej sezóny ako svoje nové propagačné CD. Skladba patrí do edície diel Jána Levoslava Bellu,  ktorého kompletné vydanie pripravuje v tomto období Hudobné centrum. Ako sólista sa na štvrtkovom koncerte predstaví  1. klarinetista orchestra Slovenská filharmónia Jozef Eliáš. V interpretácii mladého talentovaného umelca zaznie Koncert pre klarinet č. 1 f mol op. 73 Carla Mariu von Webera, ktorý  je jedným z najčastejšie uvádzaných diel pre klarinet a orchester. Je prvým z dvoch  koncertov pre tento nástroj, ktoré vznikli v krátkom časovom rozmedzí na objednávku kráľa Maximiliána II. Premiéra  zaznela v Mníchove  v  roku 1811, o rok neskôr v Berlíne. Na záver koncertu je na programe obľúbená  Symfónia č. 4 f mol Piotra Iľjiča Čajkovského v autentickom naštudovaní Daniela Raiskina, rodáka zo St. Peterburgu.

Druhý symfonický koncert zaznie vo štvrtok 8. októbra. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Olivera Dohnányiho. Na programe zaznie predohra k opere Ruslan a Ľudmila Michaila Ivanoviča Glinku, Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol Sergeja Rachmaninova v interpretácii Miloša Biháryho a výber symfonických básní Bedřicha Smetanu z cyklu Má vlast.

Koncerty Slovenskej filharmónie sa budú konať za dodržania všetkých  hygienických opatrení.

Štvrtkové symfonické koncerty odvysiela Slovenská filharmónia v priamom prenose na stream.filharmonia.sk a FB SF.

Vstupenky na koncerty sú v predaji v Pokladnici SF a online cez návštevník.sk.

Tešíme sa opäť na vás v bratislavskej Redute!