Mladý ruský klavírny virtuóz Andrey Yaroshinsky opäť v Bratislave

ANDREY YAROSHINSKY, PIANISTA

Andrey Yaroshinsky, mladý ruský klavírny virtuóz, v roku 2013 uviedol so Slovenskou filharmóniou Čajkovského klavírny koncert b mol. V tejto koncertnej sezóne opäť vystúpi po boku orchestra Slovenská filharmónia (štvrtok, piatok 26., 27. február) a tiež sa predstaví v Malej sále SF v samostatnom klavírnom recitále (utorok, 24. február).

Na utorkovom komornom koncerte v jeho interpretácii zaznejú Prelúdiá pre klavír op. 28 Fryderyka Chopina. Cyklus dvadsiatich štyroch klavírnych Prelúdií op. 28 skladateľ skompletizoval na prelome rokov 1838 – 1839 počas pobytu s George Sandovou na Malorke. Program doplnia Prelúdiá pre klavír op. 32 Sergeja Rachmaninova. Roku 1903 vzniklo desať Prelúdií op. 10 a v roku 1910 Sergej Rachmaninov cyklus skompletizoval dokomponovaním trinástich Prelúdií pre klavír op. 32. Minulý rok nahral Andrey Yaroshinsky 24 prelúdií Sergeja Rachmaninova vo Veľkej sále Moskovského konzervatória.
Vo štvrtok a piatok 26. a 27. februára sa mladý klavírny virtuóz predstaví s orchestrom Slovenská filharmónia pod taktovkou českého dirigenta Petra Altrichtera. V jeho interpretácii si vypočujeme Koncert pre klavír a orchester č. 3 d mol op. 30 Sergeja Rachmaninova. Mladý umelec, držiteľ 1. ceny a troch špeciálnych cien za najlepšiu interpretáciu diel F. Chopina, španielskej hudby a koncertu s orchestrom – na Medzinárodnej klavírnej súťaži Premio Iturbi vo Valencii, víťaz 2. medzinárodnej klavírnej súťaže v azerbajdžanskej Gabale, kde súčasťou ceny bola možnosť debutovať v Londýne s Kráľovským filharmonickým orchestrom. Na úvod symfonických koncertov zaznie Čaro ohňa a Wotanova rozlúčka z opery Valkýra Richarda Wagnera, na záver Rímske pínie Ottorina Respighiho.