Mladí mladým v bratislavskej Redute

J, Juraj Jartim

Štvrtý koncert cyklu Junior sa uskutoční v stredu 21. februára 2024.  Koncertná sieň  bude patriť mladým umelcom – Symfonickému orchestru  Konzervatória v Bratislave pod taktovkou pedagóga Juraja Jartima. Sólistami večera budú traja študenti Konzervatória v Bratislave, laureáti medzinárodných interpretačných súťaží – sopranistka Nina Krížová, hráč na tube Samuel Kulík a klavirista Gregor Žovic. Koncert sa začne o 18.00.

Program otvorí ária Zaidy z 2. dejstva opery Zaide, KV 344 „Tiger! Wetze nur die Klauen!” Wolfganga Amadea Mozarta v interpretácii sopranistky Niny Krížovej z triedyMgr. art. Dagmar Podkamenskej Bezačinskej, ArtD. Nina Krížová získala v októbri 2023 1. cenu na Medzinárodnej speváckej súťaži Mikuláša Schneidera-Trnavského, ktorá bola zároveň cenou Nadeždy Haľko – vnučky Mikuláša Schneidera-Trnavského. Získala tiež cenu Sharon Resch Award, vďaka ktorej bude reprezentovať Slovenskú republiku na súťaži v USA v októbri tohto roku. Nasledovať bude Koncert pre tubu a orchester Ralpha Vaughana Williamsa z roku 1954. Skladateľ koncert venoval tubistovi Philipovi Catelinetovi a Londýnskemu symfonickému orchestru. V Koncertnej sieni SF zaznie v interpretácii Samuela Kulíka, študenta piateho ročníka Konzervatória v hre na tube pod vedením Mgr. art. Nikolaja Kanišáka. Samuel Kulík je absolútnym víťazom Súťaže študentov konzervatórií SR v roku 2021, víťaz Medzinárodnej interpretačnej súťaže dychových nástrojov Brno 2022, víťaz Súťaže študentov konzervatórií Slovenskej republiky v hre na tube v roku 2023. Nasledovať bude Koncert pre klavír a orchester a mol, op. 16, nórskeho skladateľa Edvarda Hagerupa Griega z roku 1868. Návštevníci koncertu si ho vypočujú v interpretácii Gregora Žovica, ktorý získal v roku 2018 (ešte ako žiak ZUŠ) tretie miesto na klavírnej súťaži Pála Kadosu v Leviciach. Ako študent Konzervatória z triedy doc. Mgr. art. Ivety Sabovej, ArtD. obsadil v marci 2022 tretie miesto na Súťaži študentov konzervatórií Slovenskej republiky. V júni 2023 získal na Medzinárodnej klavírnej súťaži Piano Talents for Europe v Dolnom Kubíne prvé miesto, titul absolútneho víťaza a ocenenie za najlepšiu interpretáciu skladby Juraja Hatríka “Toccata”. V októbri 2023 si vybojoval tretie miesto na medzinárodnej klavírnej súťaži InterComp, ako aj ocenenie za najlepšie prevedenie slovenskej skladby. Na záver programu zaznie  obľúbená Symfónia č. 7 A dur , op. 92 Ludwiga van Beethovena.