Mahler pod taktovkou Emmanuela Villauma

Villaume

Bývalý šéfdirigent Slovenskej filharmónie Emmanuel Villaume prichádza do Bratislavy, aby pokračoval vo svojom dlhoročnom projekte uvádzania Mahlerových symfónii. 

Dvojica koncertov je venovaná pamiatke nedávno zosnulého šéfdirigenta a umeleckého riaditeľa Českej filharmónie Jiřího Bělohlávka, ktorý pravidelne dirigoval náš orchester a v rokoch 2003 a 2004 vykonával funkciu umeleckého riaditeľa Slovenskej filharmónie. Pozrite si videopozvánku na koncerty.

Tentokrát zaradil do programu koncertov  monumentálnu Symfóniu č. 3 d mol Gustava Mahlera, pre dva zbory a sólistku. Mahler toto dielo komponoval ako 35 ročný. Jednotlivé časti  diela predstavovali podľa skladateľových predstáv akési štádiá stvorenia  - 1. časť je zhudobnením zrodu života v lone prírody, 2. obraz kvetov na lúke, 3. zvierat v lese, v 4. časti do diania vstupuje človek – sólistka, ktorá  spieva hlbokú meditáciu plnú bolesti,  v 5.časti  ženský a detský zbor, 6.  pomalá časť ústi do triumfálneho hymnického záveru.  Sólový part zaznie v Bratislave v interpretácii mladej britskej mezzosopranistky Jennifer Johnston.   Premiéra diela nebola prijatá s nadšením, dnes je Mahlerova 3. symfónia  jedno z najobdivovanejších symfonických kompozícii. Slovenská filharmónia, ženská časť Slovenského filharmonického zboru /Jozef Chabroň, zbormajster/, Bratislavský chlapčenský zbor / Magdaléna Rovňáková, zbormajsterka/, mezzosopranistka Jennifer Johnston uvedú 3. symfóniu  d mol Gustava Mahlera vo štvrtok piatok 15.16. júna. Koncerty sa začnú o 19-tej.

Návštevníkov piatkového koncertu srdečne  pozývame na stretnutie s dirigentom a sólistkou koncertu, ktoré sa uskutoční 10 minút po koncerte vo foyeri Slovenskej filharmónie.

Jennifer Johnston

Dramatická mezzosopranistka Jennifer Johnston bola renomovanými periodikami označená ako vychádzajúca hviezda (BBC Music Magazine, the Observer), či ako „Face to Watch in Opera“ (the Financial Times). Študovala na prestížnej Cambridgeskej universite a na Royal College of Music a je držiteľkou niekoľkých ocenení.

Účinkuje v renomovaných operných domoch a na prestížnych festivaloch, ako napr. Teatro alla Scala, Salzburský festival, Bavorská štátna opera, Festival d’Aix en Provence, Opera de Lille, Beijing Festival, Baltic Sea Festival, Scottish Opera a Opera North. Medzi jej ťažiskové role patria Fricka, Waltrauta, Druhá Norna, Wellgunda, Mrs Grose, Leda, Gaia, Jokasta, Hedviga, Lucrezia, Margaréta, Dido, Hänsel, Mrs Noye, Tretia dáma, Mrs Herring, Mrs Sedley, Giovanna Seymour a Agrippina.

Johnston účinkovala s viacerými poprednými svetovými orchestrami ako interpretka diel širokého spektra hudobnej literatúry naprieč storočiami, ako napr. v Bachových Matúšových pašiách s Dallas Symphony a Hong Kong Philharmonic Orchestra pod vedením Jaapa Van Zwedena, v Mahlerovej Symfónii č. 3 s dirigentom Franzom Welserom-Möstom a Clevelandským orchestrom, v Schumannových Scénach z Goetheho Fausta s Lipským Gewandhausorchestrom a s Viedenskými symfonikmi pod vedením Daniela Hardinga, ako Jokasta v Stravinského diele Oidipus Rex s dirigentom Sirom Johnom Eliotom Gardinerom a orchestrami Berlínska filharmónia a London Symphony Orchestra (z tohto koncertu existuje aj live nahrávka), a v Adèsovom diele Tanec smrti pod vedením Thomasa Adèsa s Royal Concertgebouw Orchestra. Johnston vystupovala aj pod vedením ďalších renomovaných dirigentov vrátane Kirilla Petrenka, Sira Andrewa Davisa, Donalda Runniclesa, Kenta Nagana, Inga Metzmachera, Alondryho de la Parru, Vasila Petrenka, Bernarda Labadieho, Osma Vänskäho, Kirila Karabitsa, Juanja Menuho, Dana Ettingera, Vasila Sinaiskeho, Thomasa Søndergårda, Thomasa Dausgaarda, Leonarda Slatkina a Harryho Bicketa. Ako sólistka debutovala recitálom vo Wigmore Hall v rámci živého vysielania na BBC Radio 3. Jej rozsiahla diskografia zahŕňa nahrávku diela Štyri posledné piesne Vaughana Williamsa v úprave Anthonyho Payna so Symfonickým orchestrom BBC pod taktovkou Martyna Brabbinsa pre Albion Records. Toto dielo Johnston premiérovala v rámci BBC Proms.

V sezóne 2016/2017 bola angažovaná ako Mrs Grose v Brittenovej opere Padlí anjeli v novej produkcii v La Scale (Eschenbach / Holten), Hedviga v Rossiniho Viliamovi Tellovi v Bavorskej štátnej opere, Wellgunda vo Wagnerovej opere Rýnske zlato so Sirom Markom Elderom a orchestrom Hallé (vrátane realizácie nahrávky), Duch v Birtwistlovej opere Posledná večera s Martynom Brabbinsom a Škótskym symfonickým orchestrom BBC, Pasqualita v Doktorovi Atomicovi Johna Adamsa so Symfonickým orchestrom BBC pod vedením skladateľa. Johnston v aktuálnej sezóne účinkuje aj v Schumannovom diele Raj a Peri s Danielom Gattim a orchestrom Accademia Santa Cecilia, vo Verdiho Requiem a v Mahlerovej Symfónii č. 3 s Leonardom Slatkinom a Orchestre National de Lyon, v Schumannových Scénach z Goetheho Fausta s Michaelom Schønwandtom a Dánskym národným symfonickým orchestrom, v Elgarových Sea Pictures s Jeffreyom Tatom a Hamburským symfonickým orchestrom, ako aj Junom Märklom a Indianapolis Symphony Orchestra, v Mahlerových Rückert Lieder s Thomasom Søndergårdom a Kráľovským škótskym národným orchestrom, v Elgarovom Sne Gerontiovom s Paulom McCreeshom a Národným poľským rozhlasovým symfonickým orchestrom, v Elgarovom diele Music Makers s Kráľovskou liverpoolskou filharmóniou, v Bachovej Omši h mol s BBC Singers, v Tippettovom diele Dieťa našich čias s Ryanom Wigglesworthom a orchestrom Hallé, v Beethovenovej Omši C dur s Nicholasom McGeganom a Bournemouthským symfonickým orchestrom, spolu s klaviristom Josephom Middletonom na recitáli v rámci festivalu Leeds Lieder. V apríli sa predstavila v Dvořákovom Requiem s nedávno zosnulým dirigentom Jiřím Bělohlávkom a Symfonickým orchestrom BBC.