Klavír a violončelo rozoznejú Malú sálu Slovenskej filharmónie

NF Reduta, BA (24 of 40)

V utorok 12. januára bude Malá sála Slovenskej filharmónie patriť mladým mimoriadne talentovaným interpretom – violončelistke Stelle Cho, ktorú na klavíri bude sprevádzať Jayoung Kim a klaviristovi Fabianovi Müllerovi. Mladí umelci sa predstavia v rámci tretieho koncertu cyklu Hudobná mozaika, ktorý sa uskutoční v spolupráci s International Holland Music Session.
Pôvodom kórejská violončelistka Stella Cho zaradila do svojho programu tri skladby – Sonátu pre violončelo a klavír C dur, op. 102 č. 1 Ludwiga van Beethovena, Pohádku Leoša Janáčka, dielo ktoré skomponoval skladateľ roku 1910 a ktorého námetom je dielo ruského spisovateľa Vasilija Žukovského Rozprávka o cárovi Berendjevovi. Treťou skladbou je Rapsódia pre violončelo a klavír č. 1 Sz 86 Bélu Bartóka. Stella Cho pôsobí v súčasnosti vo Veľkej Británii, kde debutovala v Royal Albert Hall. Recitály uviedla v Južnej Kórei, Španielsku, Holandsku, Poľsku, Nemecku, Chorvátsku či USA. Titul bakalára hudby získala s vyznamenaním v prestížnom Štúdiu Gregora Piatigorského, študovala na Hudobnej škole USC Thornton u Ralpha Kirshbauma a vo svojich štúdiách pokračuje na Novoanglickom konzervatóriu u Laurenca Lessera.
Na klavíri ju bude sprevádzať Jayoung Kim, ktorá sa etablovala ako sólistka, komorná hráčka a korepetítorka v Ázii, Európe a Severnej Amerike. Víťazka viacerých interpretačných súťaží v Kórei realizovala mnoho koncertov vo svojej rodnej krajine. V súčasnosti pôsobí ako klaviristka na Novoanglickom a Bostonskom konzervatóriu. Je spoluzakladateľkou a umeleckou riaditeľkou hudobného festivalu VivaClassica.
V druhej polovici utorkového koncertu sa predstaví nemecký klavirista Fabian Müller, ktorý pred rokom získal ocenenie na súťaži Ton und Erklärung vo Frankfurte a následne bol vybraný do cyklu New Masters on Tour pri International Holland Music Sessions. V Slovenskej filharmónii v jeho interpretácii zaznie dielo Johannesa Brahmsa 3 intermezzi op. 117. Skladateľ ako motto k opusu 117 použil uspávankový motív zo škótskej balady, zaradenej aj do zbierky Johanna Gottfrieda von Herdera Volksieder. Koncert uzavrie Sonáta č. 23 f mol op. 57 Appasionata Ludwiga van Beethovena.
Koncert mladých talentov začne v Malej sále SF o 19.00 h.