Vladimir Fedosejev

Veľký symfonický orchester P. I. Čajkovského


27. 9. 2014 (Sobota) o 19:30, Bratislavské hudobné slávnosti
Koncertná sieň SF,
Cena: 30, 26, 22 €
Veľký symfonický orchester P. I. Čajkovského
Vladimir Fedosejev, dirigent
Andrej Baranov, husle
Dmitrij Šostakovič

Sergej Rachmaninov
Slávnostná predohra A dur op. 96
Koncert pre husle a orch. č.1 a mol op. 77
Symfonické tance op. 45
V svižnej Slávnostnej predohre A dur sa Dmitrij Šostakovič tvorivo pohráva s Glinkovou predohrou k opere Ruslan a Ľudmila. Autobiografický Koncert pre husle a orchester a mol už nie je pohrávaním – je drámou indivídua, zmietajúceho sa v neprajnom prostredí.
Symfonické tance Sergeja Rachmaninova svojím titulom nenaznačujú, že ide o labutiu pieseň veľkého skladateľa, navyše nasýtenú smútkom, nostalgiou a skepsou. Tento sugestívny symfonický triptych mal mať pôvodne názov Ráno – Poludnie – Noc. Rachmaninov sa však priklonil napokon k významovo indiferentnému názvu.
Na BHS sa predstaví jeden z mladých umelcov, ktorým už patria svetové koncertné pódiá – Andrej Baranov, víťaz prestížnej súťaže Kráľovnej Alžbety v Bruseli (2012). Na tomto koncerte Čajkovského orchestra, jedného z najstarších a najrešpektovanejších ruských telies, sa snúbi mladícka sviežosť sólistu s múdrosťou a bohatosťou interpretačnej praxe majstra Vladimira Fedosejeva, ktorého minulý rok s nadšením prijalo publikum na záverečnom koncerte BHS.