DE4-Valčuha-Pavlů-660x550

Koncertná sieň SF,
Cena: 20, 16 €
Slovenská filharmónia
Slovenský filharmonický zbor (ženská časť)
Bratislavský chlapčenský zbor
Juraj Valčuha
dirigent
Jan Rozehnal zbormajster
Magdaléna Rovňáková zbormajsterka
Gabriel Rovňák zbormajster
Ester Pavlů alt
Gustav Mahler
Symfónia č. 3

Gustav Mahler svoje symfónie považoval za odraz či obraz „sveta“. To platí obzvlášť o jeho Tretej symfónii, ktorej jednotlivé časti predstavovali podľa skladateľových predstáv akési štádiá stvorenia: 1. je hudobným obrazom zrodu života v lone prírody, 2. obrazom kvetov na lúke, 3. zvierat v lese, vo 4. časti do diania vstupuje človek, v 5. anjeli a 6. časť je výrazom lásky. Popri monumentálnom symfonickom aparáte je do 4. časti integrovaný ženský sólový hlas a do 5. aj ženský a detský zbor. Po 6. symfónii P. I. Čajkovského je Mahlerovo dielo ďalším slávnym prípadom využitia pomalej časti vo funkcii finále symfónie – záverečné Adagio sa klenie v širokých oblúkoch a ústi do triumfálneho hymnického záveru.
Česká mezzosopranistka Ester Pavlů spolupracuje s celou plejádou uznávaných dirigentov, v Štátnej opere v Prahe naštudovala postavu Bizetovej Carmen, v Theater an der Wien vystúpila aj ako Ľadová kráľovná. Hudobný riaditeľ Houston Symphony a Teatro di san Carlo, Juraj Valčuha, si na dvojicu koncertov odskočí opäť na rodné Slovensko.