C1-900x600

Hadžibekov Prokofiev Rimskij-Korsakov Musorgskij Borodin


31. 10. 2019 (Štvrtok) o 19:00, C Populárny cyklus
Koncertná sieň SF,
Cena: 15, 12 €
Slovenská filharmónia
Ayyub Guliyev dirigent
Milan Paľa husle
Soltan Hadžibekov
Sergej Prokofiev
Nikolaj Rimskij-Korsakov
Modest Petrovič Musorgskij
Alexander Porfirievič Borodin
Karavána, symfonický obraz
Koncert pre husle a orchester č. 2 g mol, op. 63
Suita z opery Rozprávka o cárovi Saltánovi, op. 57
Noc na Lysej hore, fantázia pre orchester
Polovecké tance z 2. dejstva opery Knieža Igor

V cárskom Rusku aj v novodobom sovietskom impériu boli vo veľkej obľube exotické námety. Azerbajdžanský klasik hudby 20. storočia Soltan Hadžibekov mal k týmto opojným zdrojom ešte bližšie. Sergej Prokofiev nebol etnickou hudbou až natoľko očarený; dlhé roky sa prezentoval ako avantgardista a vyvolávač škandálov. Druhý husľový koncert už je však dielom zmieru a pokory voči tradíciám. Nikolaj Rimskij-Korsakov bol v exotických námetoch ako doma; séria jeho rozprávkových opier intenzívne čerpá z etnických zdrojov. Ešte hlbšie do podvedomia človeka zasahuje fantázia Modesta Musorgského o sabate čarodejníc na Lysej hore; ide o špecifickú obdobu skladby typu „danse macabre“. Alexander Borodin, skvelý chemik a bojovník za práva žien, je autorom pôsobivých Poloveckých tancov so silným etnickým podtónom.
Dirigent Ayyub Guliyev, rodák z Azerbajdžanu, je víťazom Medzinárodnej dirigentskej súťaže W. Lutosławského v Poľsku (2006) a Medzinárodnej dirigentskej súťaže A. Toscaniniho v talianskej Parme (2010).

Dovoľujeme si Vás informovať o zmene sólistu koncertu. Zo zdravotných dôvodov bude namiesto grécko-poľskej huslistky Irminy Trinkos v Koncerte pre husle a orchester č. 2 g mol, op. 63 Sergeja Prokofieva účinkovať slovenský husľový virtuóz Milan Paľa.