28. 9. 2017 SF James Judd foto © A Trizuljak

Iris Szeghy
Gustav Mahler
The Lark Ascending
V parku môjho otca (slovenská premiéra)
Symfónia č. 4

Britský novelista a básnik George Meredith bol sedemkrát nominovaný na Nobelovu cenu. Jeho poéma o piesni škovránka zaujala známeho symfonika Ralpha Vaughana Williamsa. V roku 1914 predstúpil pred publikum s poetickou miniatúrou Vzlet škovránka pre husle a klavír na motívy Meredithovho textu. Ešte v tom istom roku dielo prepracoval do orchestrálnej verzie, ktorá je najmä vo Veľkej Británii jedným z najvyhľadávanejších hudobných titulov. Slovenská autorka Iris Szeghy vo svojej tvorbe intenzívne generuje dialóg medzi minulosťou a súčasnosťou. Prechováva úctu voči tradícii, ale chce ju vnoriť do bizarnejších zvukových okolností. Jej diela sú zväčša výrazne introvertné, reflexívne, kontemplatívne. Názov V parku môjho otca nepriamo poukazuje na súznenie časov a epoch. Prelínanie časov je prítomné už aj v dielach Gustava Mahlera. Jeho prvé štyri symfónie sú výrazne inšpirované zbierkou básní Chlapcov zázračný roh a skladateľ v nich v dramatických gestách hľadá čosi ako nebeské priestory. Štvrtá symfónia akoby ich našla; Mahler v nej reaguje na jednu z básní známej kolekcie s názvom Das himmlische Leben (Nebeský život).
Na koncerte sa predstaví huslista Jarolím Emmanuel Ružička – koncertný majster orchestra SF a sopranistka Lenka Máčiková, ktorá účinkovala na festivaloch ako napr. Pražská jar či v anglickom Glyndenbourne. V roku 2019 vystúpila ako hosť na koncerte José Carrerasa v Prahe.