Burlas , Mozart, Mahler

Ernst Theis, dirigent

Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor a sólisti sa tento týždeň predstavia v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie pod taktovkou rakúskeho dirigenta Ernsta Theisa.  Koncerty začnú o 19-tej hodine.


Koncert otvorí dielo jubilujúceho slovenského skladateľa, Martina Burlasa Sotto voce. Prvú verziu skladby pre orchester a zbor skomponoval skladateľ ako absolvent Vysokej školy múzických umení roku 1982. V roku 2014 sa k nej autor vrátil a vykonal revíziu.
Koncert pre klavír a orchester C dur KV 503 Wolfganga Amadea Mozarta z roku 1788 zaznie tento týždeň v bratislavskej REDUTE v interpretácii rakúskeho klavírneho virtuóza Tilla Fellnera, ktorý sa bratislavskému publiku predstavil na 42. ročníku Bratislavských hudobných slávností. Umelec koncertuje na prestížnych pódiách, v decembri t. r. ho čaká debut s Berlínskymi filharmonikmi.
Gustav Mahler je výnimočnou osobnosťou európskej hudby. Bol žiadaným dirigentom a umeleckým šéfom operných domov v Budapešti, Hamburgu, vo Viedni, ale aj dirigentom Metropolitnej opery v New Yorku. Jeho bohatá tvorba zahŕňa okrem symfonickej a komornej tvorby aj piesňové cykly. Na koncertoch vo štvrtok a piatok zaznie v druhej polovici koncertu Mahlerovo dielo Pieseň žalujúca. Pôvodne skladateľ svoj prvý výrazný opus koncipoval ako trojčasťový cyklus s kapitolami Lesná legenda – Potulný spevák – Svadobná skladba. Po niekoľkých revíziách nadobudla Žalujúca pieseň dvojčasťový model. Definitívna verzia diela pochádza z roku 1893. Sólové party uvedú traja sólisti – Adriana Kohútková, soprán, Judita Nagyová, alt, Kor Jan Dusseljee, tenor.  Na koncertoch mala altový part Mahlerovho diela pôvodne spievať mladá nemecká altistka Maria Radner. V marci 2015 zahynula pri leteckej katastrofe nad francúzskymi Alpami v lietadle, ktoré k zemi úmyselne nasmeroval pilot Andreas Lubitz. Spolu s ňou zahynul aj speváčkin manžel a jej osemnásťmesačný syn. Uvedenie diela venujeme jej pamiatke.