Apríl v Slovenskej filharmónii

Facebook Cover Photo

•Vstupenky na aprílové koncerty sú v predaji v Pokladnici SF vo všetky pracovné dni od 12.00 – 18.00 a hodinu pred koncertom alebo online na filharmonia.sk.

Juraj Valčuha a Slávka Zámečníková – dvaja vzácni hostia symfonických koncertov

Mladá slovenská sopranistka Slávka Zámečníkovázaznamenala raketový štart na svetové operné i koncertné pódia a momentálne patrí medzi najväčšie operné nádeje. Od septembra 2020 je centrom jej pôsobenia Viedenská štátna opera, kde okrem iného aktuálne stvárňuje postavu Sophie  v opere Richarda Straussa Gavalier s ružou. V Slovenskej filharmónii sa predstaví  vo štvrtok piatok 4.a 5. apríla 19.00pod taktovkou svetovo uznávaného slovenského dirigenta s medzinárodným renomé Juraja Valčuhu.  Hudobný riaditeľ Houston Symphony bude hosťom 75. sezóny  po druhýkrát, po mimoriadne úspešnom marcovom uvedení tretej symfónie Gustava Mahlera. V interpretácii Slávky Zámečníkovej zaznejú Štyri posledné piesne Richarda Straussa, meditatívny opus, ktorý si starší návštevníci Slovenskej filharmónie pamätajú z nezabudnuteľného koncertu Lucie Poppovej po Novembri 1989, či z Bratislavských hudobných slávností 2006, keď zaznel v interpretácii Gabriely Beňačkovej. Cyklus štyroch piesní pre soprán a orchester je jedným z vrcholných diel skladateľa, ktoré skomponoval ako 84 ročný v roku 1948 vo Švajčiarsku, kde sa usadil so svojou manželkou po 2. svetovej vojne, zatiaľ čo úvodné Interlúdium z opery Intermezzo vzniklo o desiatky rokov skôr. V naštudovaní Juraja Valčuhu, čerstvého držiteľa Radu Ľudovíta Štúra I. triedy za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenska v oblasti kultúry a umenia, ako aj za mimoriadne šírenie dobrého mena SR v zahraničí, zaznie v druhej polovici programu Čajkovského šiesta symfónia Patetická.

•Vypočujte si novú epizódu podcastu filharmonici. Hostkou Kataríny Koreckej je sólistka našich koncertov Slávka Zámečníková.

•Podcasty sú dostupné na platforme Spotify. Odkaz na podcast je sprístupnený aj na stránke filharmonia.sk.

Piesňový večer Tomáša Šelca

Slovenská filharmónia ponúka komorné koncerty s intímnou atmosférou v Malej sále Slovenskej filharmónie. Novinkou sezóny sú Piesňové večery. Tretí z nich sa uskutoční v utorok 9. aprílao 19.00v Malej sále SF.Slovenský basbarytonista Tomáš Šelcsa predstaví v bohatom piesňovom programe,  okrem iného aj tvorbu významného českého skladateľa Jana Jakuba Rybu, ktorého meno sa spája zvyčajne len s vianočnou omšou. Jedinečným prvkom recitálu bude využitie kladivkového klavíra, ktorý navodí historickú atmosféru konca 18. storočia. Rozozvučí ho špecialistka na kladivkový klavír Barbara Maria Willi.

•S kódom JAR si zakúpite vstupenky na koncerty 4., 5. a 9. apríla s 25% zľavou v Pokladnici SF aj ONLINE.

 Apríl so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktorý pozýva aj na stretnutie

Slovenská filharmónia sa pod taktovkou Daniela Raiskina,šéfdirigenta SF predstaví na dvojici koncertov vo štvrtok 11.  a v piatok 12. aprílao 19.00.  Sólistom večerov bude mladý český husľový virtuóz a koncertný majster Českej filharmónie Jan Mráček,v ktorého interpretácii zaznie Dvořákov Husľový koncert a mol. Mráček, najmladší laureát Medzinárodnej súťaže Pražská jar 2010,  získal  v roku 2014  prvú cenu na Medzinárodnej husľovej súťaži Fritza Kreislera. Program doplnia diela  Bohuslava MartinůDmitrija Šostakoviča.

Pred piatkovým koncertom sa uskutoční  o 18,15 hod. stretnutie návštevníkov so šéfdirigentom vo foyeri Reduty.

Martin Vanek s deťmi ochutnajú jazz / KONCERT JE VYPREDANÝ

Už názov koncertu Potulky jazzom  prezrádza, čo bude témou aprílového Rodinného koncertu v bratislavskej Redute. V sobotu 13. apríla16.00si Martin Vaneks deťmi pocestujú  spoločne v čase a ocitnú sa na malú chvíľu v rokoch 1920 až 1950, keď bol jazz tanečnou hudbou, na ktorú sa zabával celý svet. Ako jazz vznikal, ako znel, na akých nástrojoch  sa hral, čo je jeho srdcom a dušou? To všetko sa dozviete v Koncertnej sieni SF so skvelým orchestrom Fats Jazz Bandpod vedením Ladislava Fančoviča

 Dvaja virtuózi Dalibor Karvay a Roman Patkoló po boku Slovenského komorného orchestra  

Slovenský komorný orchester s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú v Stĺpovej sieni SF koncert s názvom Hommage à Viliam Farkaš a Joseph Kunutorok 16. apríla19.00.Viliam Farkaš– skvelý kolega, jeden z najgeniálnejších slovenských muzikantov. Jozef Kun – najsvetovejší Slovák vo svete huslí a viol. Po boku komorného orchestra sa predstavia dvaja súčasní virtuózi Dalibor Karvay, koncertný majster Wiener Symphoniker a Roman Patkoló, zástupca sólového kontrabasistu Opernhaus Zürich. Program je zostavený z diel Georga Friedricha Händla, Petra Breinera, Fritza Kreislera, Astora Piazzollu a ďalších.

Filmová hudba / vstupenky sú v predaji na Verejnú generálku

V aprílovej ponuke nebudú chýbať mimoriadne populárne koncerty Filmovej hudby,ktoré sú na programe 18., 19.a 20. apríla o 19.00.Pridaná je aj Verejná generálkavo štvrtok 18. aprílao 10.00v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Už tradične tento populárny program zaznie v naštudovaní slovenského dirigenta Rastislava Štúra, autora myšlienky tohto programu.

Debut Jiřího Habarta v Slovenskej filharmónii

Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví vo štvrtok 25. apríla19.00pod taktovkou  Jiřího Habarta, ktorý patrí k najmladšej generácii českých dirigentov. Rodák z Frýdku-Místku sa v Slovenskej filharmónii predstaví debutovo. Finalista dirigentskej súťaže Donatella Flick Conducting Competition v Londýne a držiteľ 5. miesta na  Medzinárodnej hudobnej súťaži Zoltána Kodálya, kde získal niekoľko špeciálnych ocenení a dirigent Národného divadla moravskosliezskeho v Ostrave sa s našim orchestrom predstaví aj v Žiline na festivale Allegretto. Sólistkou v Hummelovom koncerte bude mladá umelkyňa Sophie Dervaux,prvá fagotistka Viedenských filharmonikov. Program doplní Rachmaninovova 2. symfónia.

 Komorné diela Petra Breinera s NW3 TRIOM

Na koncerte cyklu Komorná hudba v utorok 30. apríla19.00 privítame v Malej sále SF komorné zoskupenie NW3 TRIO,v ktorom sa po boku Petra Breinera predstavia Richard Harwood, prvý violončelista Royal Philharmonic Orchestra a kórejsko-škótska huslistka Esther Kim, tiež členka kráľovského orchestra. Na programe zaznejú Dvořákove  Dumky a komorné diela Petra Breinera, v ktorých sa ku klavírnemu triu pripojí mladá slovenská hobojistka Kristína Pláňavská.

 

•Program koncertov nájdete na filharmonia.sk. Vstupenky si kúpite v Pokladnici SF vo všetky pracovné dni a hodinu pred koncertom alebo online na filharmonia.sk.

Tešíme sa na naše spoločné stretnutia na aprílových koncertoch v bratislavskej Redute.