Andrey Yaroshinsky v Malej sále Slovenskej filharmónie

Andrey-Yaroshinsky

Predposledný koncert cyklu Klavír a klaviristi sa uskutoční v bratislavskej Redute v utorok 22. mája. Hosťom Malej sály Slovenskej filharmónie bude významný klavírny virtuóz Andrey Yaroshinsky, rodák z Kyjeva. Koncert sa začne o 19.00 hod. 

Andrey Yaroshinsky svoj program zostavil z diel dvoch ruských skladateľov. Na úvod zaznie 24 prelúdií op. 11 Alexandra Skriabina, ktoré vystriedajú Etudes-tableaux, op. 33 a Etudes-tableaux, op. 39 Sergeja Rachmaninova.

Andrey Yaroshinsky absolvoval v roku 2009 s najvyššími vyznamenaniami Čajkovského konzervatórium v Moskve. Je laureátom viacerých medzinárodných súťaží, vrátane Medzinárodnej Chopinovej klavírnej súťaže vo Varšave (2005), Medzinárodnej klavírnej súťaže Premio Iturbi vo Valencii (Grand Prix, tri zvláštne ceny, 2010), súťaže Gabala (1. cena, 2011), Medzinárodnej klavírnej súťaže Palomy O’Shea v Santanderi (2008). Je tiež víťazom Sommerakademie Mozarteum Salzburg (2007) a získal zlatý diplom na Pianale Academy (2007). Bol štipendistom Nadácie Mstislava Rostropoviča, ktorý mu bol dlhoročným mentorom a od roku 2009 patrí medzi umelcov spolupracujúcich so spoločnosťou Steinway Artists. Pravidelne koncertuje v prestížnych koncertných domoch v Európe a USA. V repertoári má viac ako 25 koncertov pre klavír a orchester a rozmanité programy sólových recitálov, ako aj komornú hudbu.

Od roku 2014 pôsobí ako profesor klavíra na Vysokej škole Kataríny Gurskej v Madride.