J3 2006/2007

Koncert pre klavír a orchester A dur KV 488

Koncert pre klavír a orchester d mol KV 466

Koncert pre dva klavíry a orchester Es dur KV 365

Veľké mozartovské výročie je zaujímavou výzvou na umeleckú spoluprácu dvoch partnerských inštitúcií – konzervatórií v Brne a Bratislave. Symfonický orchester Konzervatória v Bratislave sa už tradične objavuje v Junior cykle Slovenskej filharmónie, novinkou je hosťovanie brnianskeho orchestra.  Ako sólisti  sa predstavia pedagógovia klavírnej hry z Brna – David Mareček a Alice Rajnohová, z Bratislavy Zuzana Suchánová a Dušan Šujan. Na dirigentskom mostíku vystúpia – Pavel Kyncl (pedagóg husľovej hry a od roku 2002 riaditeľ Konzervatória v Brne), David Mareček a Július Karaba. Celý program je zostavený výlučne z klavírnych koncertov  slávneho salzburského rodáka.

Dvojkoncert Es dur KV 365 vznikol v Salzburgu a Mozart začal na ňom pracovať  krátko po dovŕšení svojej veľkej koncertnej cesty do Mannheimu a Paríža roku 1779.

Koncert d mol KV 466 je jedným z veľkých klavírnych koncertov, skomponovaných pre viedenské hudobné akadémie v úspešných rokoch 1784 – 1786.. Koncert A dur KV 488, plný espritu a elegancie, napísal začiatkom roku 1786, súčasne popri práci nad operou Figarova svadba.

Junior koncert ponúka nielen mladému publiku tri rôzne skladby, tri rozličné interpretácie, tri intenzívne zážitky s Mozartom.