Január so šéfdirigentom Emmanuelom Villaumom

ASC_9714

Ďalšie dve januárové dvojice symfonických koncertov (štvrtky a piatky
22., 23., 29. a 30 . januára) uvedie Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta SF Emmanuela Villauma.
Vo štvrtok a piatok 22. a 23. januára uvedie Emmanuel Villaume s orchestrom Slovenská filharmónia ďalšiu zo symfónii Gustava Mahlera – posledné dokončené dielo skladateľa – Symfóniu č. 9. Jeho tvorba zahŕňa deväť rozsiahlych symfónii a nedokončenú Symfóniu č. 10.
Gustav Mahler bol počas svojho života považovaný predovšetkým za geniálneho operného dirigenta, bol šéfom Viedenskej dvornej opery a Metropolitnej opery v New Yorku. Jeho symfonickú a piesňovú tvorbu aktívne uvádzal na koncertných pódiách slávny Leonard Bernstein, Adagietto z 5. symfónie sa preslávilo vďaka filmu L. Viscontiho Smrť v Benátkach. Symfónie Gustava Mahlera sú dnes neodmysliteľnou súčasťou programov všetkých koncertných domov.
Vo štvrtok a piatok 29. a 30. januára dochádza k ZMENE PROGRAMU KONCERTOV. Namiesto avizovaného diela E. Chaussona, Poeme de l´amour et de la mer s mezzosopranistkou Bernardou Fink odznie suita pre orchester Obrázky z výstavy Modesta Petroviča Musorgského.
Na úvod koncertov je na programe symfonická báseň Túžby a spomienky Alexandra Albrechta, ktorú vystrieda dielo excentrického skladateľa Alexandra Skriabina Poéma – extáza op. 54. V druhej polovici  koncertu odznejú Obrázky z výstavy Modesta Petroviča Musorgského. Skladateľ ich skomponoval v roku 1874 ako suitu pre klavír. Inšpiráciou bola jeho návšteva výstavy ruského architekta, výtvarníka a skladateľovho priateľa Viktora Alexandroviča Hartmana, ktorý zomrel roku 1873. Musorgskij skomponoval desať geniálnych miniatúr, ktoré sú spojené nádherným motívom Promenády. Škriatok, Starý hrad, Hrajúce sa deti, alebo Park v Tuilleries , Bydlo, Balet nevyliahnutých kuriatok, Samuel Goldenberg a Shmuyle, Trh v Limoges, Catacombae Sepulcrum romanum, Baba Jaga alebo Domček na stračej nôžke. Suitu uzatvára monumentálna hudba Veľká brána Kyjevská. Pôvodnú klavírnu verziu suity geniálne zinštrumentoval Maurice Ravel. Ich strhujúce melódie patria dodnes medzi ozdoby koncertných pódií.