Slovenská filharmónia pod taktovkou šéfdirigenta s Alexeiom Volodinom, ktorý uvedie dva koncerty pre klavír

23. marca 2022 Slovenská filharmónia Daniel Raiskin – dirigent Alexei Volodin – klavír Johannes Brahms – Koncert pre klavír a orchester č. 2 B dur, op. 83

Úvodná májová symfonická dvojica  je na programe vo štvrtok a piatok 2. a 3. mája o 19.00 v Koncertnej sieni SF. Orchester Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina. Sólistom večerov bude klavírny virtuóz Alexei Volodin. 

Program večerov predstaví mimoriadne obľúbené opusy dvoch skladateľov. Koncerty otvorí Američan v Paríži Georga Gershwina, ktoré si objednala Newyorská filharmónia. Už počas jeho komponovania patril skladateľ k najvyhľadávanejším autorom piesní a muzikálov na Broadwayi. Za sebou mal úspešné uvedenia Rapsódie v modrom či Klavírneho koncertu F dur, diel, prostredníctvom ktorých sa etabloval ako jeden z najoriginálnejších skladateľov súčasnej americkej klasickej hudby. „Mojím zámerom je vyjadriť dojmy amerického cestovateľa prechádzajúceho sa Parížom – kultúrnym centrom Európy, počúvajúceho pritom hluk ulice a nasávajúceho francúzsku atmosféru. Rovnako, ako v iných mojich orchestrálnych dielach, som sa nesnažil zhudobniť žiadnu konkrétnu scénu,“ uviedol Gershwin o Američanovi v Paríži, ktorého premiéra zaznela 13. decembra 1928 v newyorskej Carnegie Hall. Počas tohto týždňa zaznejú v Koncertnej sieni dva klavírne koncerty – Gershwinov Koncert pre klavír a orchester F dur, ktorý dokončil vo verzii pre dva klavíry a následne ho inštrumentoval pre orchester. V tejto podobe bolo dielo dokončené 10. novembra a 3. decembra 1925 sa konalo jeho prvé verejné uvedenie v newyorskej Carnegie Hall s autorom za klavírom. V Slovenskej filharmónii zaznie v interpretácii brilantného klaviristu Alexeia Volodina, pravidelného hosťa našich koncertných sezón, ktorý tentokrát uvedie aj Koncert pre klavír a orchester G dur Maurica Ravela z roku 1931. Oba symfonické večery vyvrcholia Ravelovým populárnym Bolerom, jednou  z najobľúbenejších symfonických skladieb 20. storočia, ktorú skladateľ začal komponovať v roku 1928 po návrate z jeho veľkého amerického turné späť do Paríža.