VIANOČNÝ DARČEK SLOVENSKEJ FILHARMÓNIE

20221224-BHS-Poschner-Baborák-300x300

Milí abonenti a návštevníci koncertov,

Vianoce sú sviatky lásky, pokoja a porozumenia. Obdarúvame svojich blízkych darčekom, úsmevom či objatím. Slovenská filharmónia a medzinárodný hudobný festival BHS pre vás pripravili tiež malé vianočné prekvapenie. Počas tohtoročných  sviatkov od 24. – 31. 12. 2022 vám darujeme HUDBU.  Sledujte stream.filharmonia.sk Z pohodlia domova vás pozývame sledovať stream výnimočného koncertu 57. ročníka festivalu .

Po boku nášho orchestra Slovenská filharmónia vystúpil Radek Baborák, fenomenálny český hráč na lesnom rohu. Slovenská filharmónia sa predstavila pod taktovkou  Markusa Poschnera, súčasného umeleckého šéfa Brucknerovho orchestra v Linzi.

Príjemné chvíle s hudbou vám želá Slovenská filharmónia.

Program koncertu nášho prvého filharmonického orchestra naštudoval nemecký dirigent Markus Poschner, súčasný umelecký šéf Brucknerovho orchestra v Linzi. Markus Poschner si získal renomé predovšetkým ako autentický interpret diel nemeckého klasicizmu a vrcholného romantizmu (nedávno slávil triumf na tohoročných Bayreuthských hudobných slávnostiach svojou kreáciou Wagnerovej opery Tristan a Izolda), preto aj program jeho premiérového vystúpenia v Bratislave bol dramaturgicky zameraný na túto oblasť.
Beethovenova predohra Egmont zo scénickej hudby k slávnej Goetheho dráme o hrdinskom flámskom šľachticovi, ktorý v 16. storočí viedol ozbrojený boj proti španielskym dobyvateľom, prináša hudbu plnú melodiky a vášnivého dramatizmu. Symfóniou č. 4 e mol, op. 98 z roku 1885, jedného z najznámejších diel viedenského majstra, zasa vrcholí orchestrálna tvorba Johannesa Brahmsa.
Koncerty pre lesný roh sú v porovnaní s inými sólovými nástrojmi uvádzané zriedka. Vyžadujú totiž muzikalitu, majstrovstvo, ale i veľké hudobné srdce, také, aké má fenomenálny český umelec Radek Baborák. Ten sa ako sólista predstavil v náročnom druhom koncerte Richarda Straussa.

 

ÚČINKUJÚ

Slovenská filharmónia

Markus Poschner – dirigent

Radek Baborák – lesný roh

PROGRAM

Ludwig van Beethoven – Egmont, predohra, op. 84

Richard Strauss – Koncert pre lesný roh a orchester č. 2 Es dur

Johannes Brahms – Symfónia č. 4 e mol, op. 98