Slovenská filharmónia pod taktovkou Daniela Raiskina

SF  Daniel Raiskin_Jean F Neuburger 26 04 2018 © jan.f.lukas  (2)

ktorý bude od sezóny 2020/2021  zastávať post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie.

Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie pokračujú vo štvrtok piatok 21. 22. novembra 2019. Slovenská filharmónia sa v 71. koncertnej sezóne predstaví na troch dvojiciach koncertov s Danielom Raiskinom, absolventom Petrohradského konzervatória, ktorý si svoje štúdium prehĺbil na majstrovských kurzoch u Marissa Jansonsa,  Neeme Järviho, Jorma Panula a Woldemara Nelsona. V súčasnosti je hudobným riaditeľom Winnipeg Symphony Orchestra, hlavným hosťujúcim dirigentom Belehradskej filharmónie a hosťom mnohých popredných orchestrov v Európe, Severnej Amerike, Ázii a Tichomorí. Od sezóny 2020/2021 bude zastávať post šéfdirigenta Slovenskej filharmónie.

„Už viac ako desať rokov mám tú česť pravidelne spolupracovať so zanietenými a talentovanými hudobníkmi Slovenskej filharmónie. Či už v Bratislave, na turné, na koncertoch alebo pri nahrávaní – vždy som obdivoval otvorenosť,  zvedavosť a tradície tohto telesa. Je to orchester so svojím osobitým zvukom a som poctený a nadšený, že budem mať príležitosť ešte viac rozvíjať náš umelecký vzťah!“,  hovorí Daniel Raiskin.

 Aktuálna dvojica koncertov je zostavená z diel ruských skladateľov. Sólistom bude uznávaný ruský klavirista s brilantnou technikou hry Alexei Volodin, v ktorého interpretácii zaznie Koncert pre klavír a orchester č. 2 c mol, op. 18 Sergeja Rachmaninova, najpopulárnejší spomedzi skladateľových klavírnych koncertov. Skomponoval ho na prelome dvoch storočí, v rokoch 1900 až 1901. Premiéra sa konala v Moskve v roku 1901 pod vedením Alexandra Silotiho, sólový part hral 28 ročný skladateľ. V druhej časti programu zaznie Symfónia č. 3 D dur, op. 29 Piotra Iľjiča Čajkovského s podtitulom „Poľská“, ktorý symfónia získala na základe Finále v rytme majestátnej polonézy. Koncerty otvorí Rapsódia na moldavské témy, op. 47 č. 1 ruského skladateľa poľsko-židovského pôvodu Mieczysława Weinberga, ktorý by tento rok oslávil 100 rokov od svojho narodenia. Mieczysław Weinberga, priateľ Dmitrija Šostakoviča, patrí medzi najvýznamnejšie osobnosti ruskej hudby 20. storočia.

Koncerty sa začínajú o 19.00 h.