Solamente naturali

ZRUŠENÉ Vianočný koncert


22. 12. 2020 (Utorok) o 19:00, SH Stará hudba, Solamente naturali
Koncertná sieň SF,
ZRUŠENÉ
Solamente naturali
Miloš Valent umelecký vedúci / husle
Helga Varga Bach soprán
Musica festiva natalizia
Heinrich Ignaz Franz Biber Sonata 11 a cinque pre sláčiky a basso continuo (zo zbierky Sonatae tam aris quam aulis servientes, 1676)
Bellerofonte Castaldi Tasteggio soave, sólo pre chitarrone (Modena, 1622)
Giovanni-Battista Agneletti Gloria patri et filio et spiritui sancto pre soprán a basso continuo (zo bierky Sacri canti et hinni, Benátky, 1673)
Johann Rosenmüller Sonata 7 a 4 (Norimberg, 1682)
Antonio Bertali Sonata a 6 pre sláčiky a basso contiuno (IAB6 1662)
Franz Tunder Ein kleines Kindelein, ária pre soprán, sláčiky a basso continuo
Pavel Josef Vejvanovský
Sonata Sancti Spiritus pre sláčiky a basso continuo (1666)
Dietrich Buxtehude Herr, wenn ich nur Dich hab, BuxWV 38, pre soprán, 2 huslí a basso continuo
Antonio Vivaldi Pastorale zo sonáty Il Pastor fido, op.13/4 pre sláčiky a basso continuo
Salve Regina, RV 617, antifóna pre soprán, sláčiky a basso continuo

Vianočný koncert starej hudby s tematickým názvom Musica festiva natalizia prináša pestrý program, na ktorom zaznejú predovšetkým komorné inštrumentálne diela, ale aj skladby so sólovým sopránom a kompozícia pre sólovú teorbu od talianskeho básnika a hráča na teorbe, lutne a gitare – Bellerofonta Castaldiho. Autormi interpretovaných diel sú najmä skladatelia talianskej (napr. Antonio Bertali – rodák z Verony, ktorý však pôsobil vo Viedni, ktorá sa vďaka nemu stala významným stredoeurópskym centrom pestovania talianskej opery) a nemeckej proveniencie (Johann Rosenmüller pôsobiaci vo významných chrámoch v Lipsku, neskôr v Benátkach, Franz Tunder zastávajúci prestížny post organistu v Marienkirche v Lübecku a jeho nástupca – J. S. Bachom obdivovaný Dietrich Buxtehude), ako aj dvaja autori pochádzajúci z Moravy – Pavel Josef Vejvanovský pôsobiaci v službách olomouckého arcibiskupa Karla von Liechtenstein-Castelcorna a Heinrich Ignaz Franz Biber, v súčasnosti považovaný za jedného z najvýznamnejších huslistov-skladateľov a inovátorov husľovej hry v 17. storočí. Na koncerte zaznejú ako diela slávnych skladateľov (napr. Antonia Vivaldiho), tak aj skladby takmer neznámych autorov (Giovanni Battista Agneletti).
Solamente naturali patrí k etablovaným súborom starej hudby doma aj v zahraničí. Vystúpil na festivaloch ako Händel-Festspiele v Göttingene či Haydnov festival v Eisenstadte. Huslista Miloš Valent je zakladateľom a umeleckým vedúcim súboru od roku 1995. Sopranistka Helga Varga Bach pravidelne spolupracuje so súbormi starej hudby a koncertuje doma aj v zahraničí.