Leoš Svárovský

PUBLIKUM + Online: Martinů Šostakovič Haydn


3. 6. 2021 (Štvrtok) o 19:00, C Populárny cyklus
Koncertná sieň SF,
Cena: 15, 12 € NÁVŠTEVNÍCI v koncertnej sieni + Online
Slovenská filharmónia
Leoš Svárovský dirigent
Stanislav Masaryk trúbka
Ladislav Fančovič klavír
Bohuslav Martinů
Dmitrij Šostakovič
Joseph Haydn
Sinfonietta La Jolla, H. 328
Koncert pre klavír, trúbku a sláčikový orchester č. 1 c mol, op. 35
Symfónia č. 103 Es dur S vírením tympanov, Hob. I:103

Pozrite si video pozvánku na koncert.

Sinfonietta La Jolla, H. 328 pre komorný orchester od českého skladateľa Bohuslava Martinů vznikla na objednávku hudobnej spoločnosti v malom kalifornskom meste La Jolla, ktorá Martinů v roku 1950 požiadala o melodickú a prístupnú kompozíciu. V živej trojčasťovej skladbe s pulzujúcimi ostinatami a synkopickými rytmami dostáva okrem „haydnovskej“ hravosti priestor aj lyrickosť, ktorá spája hudbu Sinfonietty Martinů s jeho domovinou.
Zvláštnosťou Koncertu pre klavír, trúbku a sláčikový orchester č. 1 c mol, op. 35 Dmitrija Šostakoviča je použitie trúbky, ktorá často vystupuje v úlohe sarkastického komentátora hudobného diania v klavírnom parte. Dielo s neoklasicistickými črtami zo začiatku 30. rokov 20. storočia pripomína virtuóznu koláž obrazov rôznych poetík (od Bacha, Beethovena cez Webera po Mahlera, Prokofieva či Hindemitha), odkazujúcich na hudobnú minulosť i prítomnosť.
V roku 1790 sa smrťou Mikuláša I. Esterházyho skončila tri dekády trvajúca služba Josepha Haydna v rodine vplyvných uhorských magnátov. Skladateľ mal 58 rokov, získal slušnú penziu, žil vo Viedni, tešil sa zo statusu jedného z najväčších európskych hudobníkov a nechcel sa viac viazať. Keď však na jeseň 1790 prišla ponuka od huslistu a impresária Johanna Petera Salomona (1745 – 1815) na koncerty v Anglicku, dlho neváhal. Symfónia č. 103 Es dur „S vírením tympanov“, Hob. I:103 sa viaže k druhej londýnskej ceste. Kritika nazvala symfóniu dielom génia, v harmónii i v melodike, v spojení veľkoleposti, ušľachtilosti a humoru.