Olga Šroubková

Michail Ivanovič Glinka
Piotr Iľjič Čajkovskij
Sergej Prokofiev
Ruslan a Ľudmila, predohra k opere
Koncert pre husle a orchester D dur, op. 35
Romeo a Júlia, výber zo suít

Je paradoxom, že Michaila Ivanoviča Glinku celý svet považuje za významného ruského buditeľa a on sám Ruskom opovrhoval. V každom prípade rozprávková opera o Ruslanovi a Ľudmile hýri ruskými nápevmi a rýdzo ruskou tematikou. Predohra je nabitá energiou a výbušnosťou. Piotr Iľjič Čajkovskij počas pobytu v švajčiarskom sídle Nadeždy von Meck so svojím priateľom, huslistom Iosifom Kotekom, študoval Španielsku symfóniu pre husle a orchester Édouarda Lala. Bol skladbou fascinovaný a stopy jeho obdivu nachádzame v slávnom Husľovom koncerte. Po návrate z emigrácie si Sergej Prokofiev musel získať srdcia komunistických pohlavárov; zjemnil a spoetizoval svoju rétoriku a darilo sa mu prežívať. Balet na známu Shakespearovu drámu je jedným z najvýraznejších diel tohto obdobia.

Symfonický orchester Slovenského rozhlasu sa v budove Reduty predstaví pod vedením dirigenta Rastislava Štúra, súčasného riaditeľa a šéfdirigenta Opery SND a stáleho hosťujúceho dirigenta SF. Česká huslistka Olga Šroubková, študentka Hochschule für Musik, Theater und Medien v nemeckom Hannoveri, si aj napriek mladému veku postupne podmaňuje európske pódiá. Je laureátkou mnohých medzinárodných súťaží ako Medzinárodná hudobná súťaž Pražská jar 2017 alebo Medzinárodná husľová súťaž Isaaca Sterna 2018 v Šanghaji.