ZMENA PROGRAMU KONCERTOV 29. a 30. januára

Pictures_at_the_Exhibition_1st_edition

Namiesto avizovaného diela E. Chaussona, Poeme de l´amour et de la mer s mezzosopranistkou Bernardou Fink odznie suita pre orchester Obrázky z výstavy Modesta Petroviča Musorgského.

program koncertu:

Alexander Albrecht
Alexander Skriabin
Modest Petrovič Musorgskij/ M.Ravel
Túžby a spomienky
Poéma- extáza op. 54/ Poème d’extase
Obrázky z výstavy

Obrázky z výstavy Modesta Petroviča Musorgského.

Skladateľ ich skomponoval v roku 1874 ako suitu pre klavír. Inšpiráciou bola jeho návšteva výstavy ruského architekta, výtvarníka a skladateľovho priateľa Viktora Alexandroviča Hartmana, ktorý zomrel roku 1873. Musorgskij skomponoval desať geniálnych miniatúr, ktoré sú spojené nádherným motívom Promenády. Škriatok, Starý hrad, Hrajúce sa deti, alebo Park v Tuilleries , Bydlo, Balet nevyliahnutých kuriatok, Samuel Goldenberg a Shmuyle, Trh v Limoges, Catacombae Sepulcrum romanum, Baba Jaga alebo Domček na stračej nôžke. Suitu uzatvára monumentálna hudba Veľká brána Kyjevská. Pôvodnú klavírnu verziu suity geniálne zinštrumentoval Maurice Ravel. Ich strhujúce melódie patria dodnes medzi ozdoby koncertných pódií.