Britský umelec Wayne Marshall sa predstaví so Slovenskou filharmóniou ako dirigent aj klavirista

Wayne Marshall

Tretí januárový týždeň bude po prvýkrát v sezónach SF hosťovať britský umelec Wayne Marshall, šéf Kolínskeho rozhlasového orchestra, ktorý sa predstaví počas dvoch večerov nielen ako dirigent, ale súčasne aj ako sólový klavirista.
Na koncerty Vás pozýva Ivan Marton, dramaturg Slovenskej filharmónie. Pozrite si videopozvánku.

Návštevníci sa môžu tešiť na program zostavený z diel amerických skladateľov – Ferdeho Grofého, Georgea Gershwina a Roberta Russella Bennetta – klasických džezmenov a symfonikov v jednej osobe.

Koncert otvorí suita Mississippi amerického skladateľa Ferdinanda Grofého, známeho aj pod džezmenským pseudonymom Ferde Grofé. Umelec dlhší čas pôsobil v džezovom orchestri Paula Whitemana a práve v tejto etape svojej kariéry skomponoval suitu Mississippi. Program bude pokračovať dvoma dielami Georgea Gershwina – najprv zaznie slávny Koncert pre klavír a orchester F dur, ktorý mal premiéru v prestížnej newyorskej Carnegie Hall v interpretácii skladateľa a Newyorskej filharmónie vedenej Walterom Damroschom, ktorý dielo u skladateľa objednal. Nasledovať bude symfonický obraz Porgy a Bess , ktorý vznikol úpravou tradičnej Gershwinovej opery. Je sledom vybraných častí Gershwinovho diela v pestrej inštrumentácii Roberta Russella Bennetta, amerického skladateľa a aranžéra.

Americká hudba Ferdeho Grofého, Georgea Gershwina a Roberta Russella Bennetta – to je ponuka Slovenskej filharmónie vo štvrtok a piatok 18. a 19. januára. V interpretácii Slovenskej filharmónie so sólistom a dirigentom Wayneom Marshallom, ktorý je okrem iného aj popredným organistom.
Začíname o 19-tej.

Po piatkovom koncerte sa uskutoční stretnutie s dirigentom a sólistom koncertu vo foyeri Slovenskej filharmónie.