V Slovenskej filharmónii sa predstaví klavírny virtuóz Robert Bílý

053 Hummel 2021 Robert Bílý foto © A. Trizuljak

Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie pokračujú vo štvrtok a piatok 9. a 10. februára. Sólistom večerov bude mladý český klavírny virtuóz Robert Bílý,  víťaz 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela, v ktorého interpretácii zaznie aj utorkový klavírny recitál v Malej sále. Po boku orchestra uvedie Beethovenov prvý klavírny koncert. Program doplní štvrtá symfónia „Romantická“ Antona Brucknera. Za dirigentským pultom bude stáť rakúsky dirigent Ralf Weikert.

Mladý český klavirista Robert Bílý sa narodil v roku 1997 v Ústí nad Labem. Na klavíri hrá od svojich šiestich rokov. V súčasnosti študuje na Univerzite Mozarteum v Salzburgu v triede Pavla Gililova. Je držiteľom mnohých ocenení. 1. cenu získal na Medzinárodnej klavírnej súťaži „Virtuosi per musica di pianoforte“ v Ústí nad Labem v roku 2012. O rok neskôr zvíťazil v Miláne na súťaži „Piano Talents“. Je laureátom medzinárodnej „Sommerakademie Mozarteum“ v Salzburgu v roku 2014. V tom istom roku získal 1. miesto a EMCY – ocenenie na prestížnej medzinárodnej klavírnej súťaži pre mladých klaviristov v Ettlingene. Na medzinárodnej súťaži „Rising Stars“ v roku 2016 v Berlíne získal 1. miesto v kategórii do 35 rokov a účasť na koncerte v Berlínskej filharmónii. V roku 2020 zvíťazil na medzinárodnom hudobnom festivale v Paríži a o rok neskôr sa stal víťazom 10. ročníka Medzinárodnej klavírnej súťaže Johanna Nepomuka Hummela. Víťaz získal Cenu Národnej banky Slovenska.  Robertovi Bílému porota zároveň udelila aj Cenu za najlepšiu interpretáciu klavírneho tria J. N. Hummela. Robert Bílý koncertuje v Čechách, Nemecku, Rakúsku, Švajčiarsku, Anglicku, Taliansku, Luxembursku a  Španielsku.

Program utorkového recitálu si mladý klavirista vystaval z diel viacerých skladateľov – Pierra Bouleza, Clauda Debussyho, Henriho Dutilleuxa, Franza Liszta a Fryderyka Chopina. Koncert sa začne v Malej sále Slovenskej filharmónie o 19.00.

Vo štvrtok a piatok 9. a 10. februára 2023 sa Robert Bílý predstaví po boku orchestra Slovenská filharmónia.  V jeho interpretácii zaznie Beethovenov Koncert pre klavír a orchester č. 1 C dur, op. 15. Skladateľove prvé dva klavírne koncerty vznikali v rokoch 1787-1789. Beethoven ich počas nasledujúcich rokov prepracovával. Ako prvý bol vydaný Koncert C dur, Beethoven však pred ním skomponoval koncert B dur, ktorý poznáme dnes v poradí ako druhý. Koncert pre klavír a orchester č. 1 C dur, op. 15 mal svoju premiéru v roku 1795 pod taktovkou Josepha Haydna. Zaznel v interpretácii Ludwiga van Beethovena.  Nasledovať bude  jedna z najpopulárnejších Bruckenrových symfónií – Symfónia č. 4 Es dur Romantická, WAB 104. Skladateľ ju skomponoval v roku 1874, viackrát ju prepracovával. V premiére ju uviedli v roku 1881 Viedenskí filharmonici. Program koncertu zaznie v naštudovaní rakúskeho dirigenta Ralfa Weikerta, ktorý študoval na Bruckenrovom konzervatóriu v Linzi u legendárneho Hansa Swarowského. Bratislavskému publiku sa predstaví takmer presne po troch rokoch.