V piatok 12. septembra pozývame na Mimoriadny koncert

Yoe

Prvý Mimoriadny koncert Slovenskej filharmónie zaznie v piatok 12. septembra. Slovenská filharmónia sa predstaví so svojim stálym hosťujúcim dirigentom Leošom Svárovským. Sólistkou večera bude japonská huslistka Yoé Miyazaki. Rodáčka z New Yorku začala študovať husle v Paríži, neskôr pokračovala v štúdiách hudby v Tokiu. Umelkyňa sa venuje sólovej aj komornej hre. Koncertuje pravidelne v japonských mestách, ale aj v Európe, najmä vo Francúzsku a Švajčiarsku. Program prvého koncertu 66. sezóny je zostavený zo známych hudobných diel – na úvod zaznie symfonická báseň z cyklu Má vlast – Vltava Bedřicha Smetanu, ktorá je oslavou českej prírody. Husľová virtuózka Yoé Miyazaki sa predstaví v Koncerte pre husle a orchester e mol op. 64 Felixa Mendelssohna Bartholdyho a koncertnej rapsódii pre husle a orchester Tzigane francúzskeho skladateľa Maurice Ravela. Koncertná rapsódia pre husle a orchester je perličkou husľového repertoáru, vznikla na podnet maďarskej husľovej virtuózky Jelly d’Arányi, partnerky slávneho huslistu Josepha Joachima. Pôvodnú verziu napísal Ravel v roku 1924 pre husle so sprievodom klavíra, neskôr klavírny part zinštrumentoval pre orchester. Virtuózne pasáže, trilky, dvojhmaty Ravelovej skladby vystrieda jeho najznámejšie dielo Bolero. “Vytvoril som len jedno majstrovské dielo. Je to Bolero. ” hovorieval skladateľ , narážajúc na obrovský úspech svojej rovnomennej skladby.
Koncert začne o 19-tej hodine v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, uskutoční sa v spolupráci s Panasonic Concerts pod záštitou Veľvyslanectva Japonska v SR.
Vstupenky sú v predaji v sieťach Ticketportal a eventim, online na stránke filharmonia.sk a v Pokladnici SF od 25. augusta.