Utorkový klavírny recitál Miroslava Sekeru ONLINE

Sekera, foto

Na druhom koncerte cyklu Klavír a klaviristi, v utorok 11. januára 2022,  bude hosťom Slovenskej filharmónie špičkový český klavirista Miroslav Sekera. Víťaz mnohých medzinárodných interpretačných súťaží, napr. súťaže J. Brahmsa v rakúskom Portschachu (2002) či Medzinárodnej klavírnej súťaže F. Chopina v Mariánskych Lázňach. Klavírny recitál môžete sledovať v priamom prenose z Koncertnej siene SF  od 19.00 na stream.filharmonia.sk

Program utorkového recitálu si umelec zostavil z diel Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa, Wolfganga Amadea Mozarta a Franza Liszta. Skladba pre klavír es mol, D. 946 pochádza z posledného roku Schubertovho  života. Sonáta pre klavír č. 3 f mol, op. 5 napísal Johannes Brahms v období, kedy sa začal presadzovať ako žiadaný klavírny virtuóz. Má symfonický charakter, prekypuje bohatstvom hudobných nápadov a jej druhú časť označil Claudio Arrau za „najkrajšiu ľúbostnú hudbu po Tristanovi“.  Mozartove Variácie D dur na menuet Jeana-Pierra Duporta,   KV 573 nahral už na svoje prvé CD. Od Mozarta zaznie aj úprava časti Lacrimosa zo skladateľovho Rekviem d mol. Ako výnimočný interpret diel Franza Liszta do programu zaradil Transcendentálnu etudu Chasse-neige, S. 139 č. 12a záver koncertu bude patriť Koncertnej parafráze záverečnej scény z Verdiho opery  Rigoletto.

Miroslav Sekera začal hrať na klavíri ako trojročný a v siedmich rokoch stvárnil malého Mozarta v oskarovom filme Miloša Formana. Miroslav Sekera koncertuje ako sólový aj komorný hráč na prestížnych koncertných pódiách – vo Viedni (Konzerthaus, Musikverein),  Washingtone (The Kennedy Center), v Tokiu (Opera City Concert Hall) a ďalších. Pravidelne spolupracuje s Českým rozhlasom, orchestrami a festivalmi. K jeho umeleckým partnerom patria huslista Josef Špaček, mezzosopranistka Dagmar Pecková, či hráč na lesnom rohu Radek Baborák. V roku 2019 koncertoval v Japonsku s legendárnym violončelistom Tsuyoshi Tsutsumi a ako sólista vystúpil na medzinárodnom festivale v Karuizawe. V Supraphone vydal profilové CD s dielami F. Liszta a B. Smetanu, ktoré získalo ocenenie Pizzicato.