Symfonické večery vo štvrtok a piatok s návštevníkmi

20220121-AB04-Liszt-Strauss-550x350

Slovenská filharmónia sa vo štvrtok a piatok 20. a 21. januára 2022 predstaví pod taktovkou Petra Feranca, ktorý bol šéfdirigentom Slovenskej filharmónie v rokoch 2007 – 2009. V súčasnosti zastáva post riaditeľa Slovenského inštitútu v Moskve. Sólistkou večerov bude slovenská klaviristka Eva Varhaníková, zakladateľka komorného súboru Slovak Nuevo Quintet, s ktorým sa predstavila na 56. ročníku BHS koncertom venovaným storočnici Astora Piazzollu.  Po boku orchestra Slovenská filharmónia uvedie Lisztovu Fantáziu, S. 123, ktorej základom  sú témy z Uhorskej rapsódie č. 14. Lisztove Uhorské rapsódie pre klavír patrili už v dobe svojho vzniku k najpopulárnejším dielam skladateľa a  viacero z nich sa dočkalo orchestrácie. Na úvod koncertu zaznejú Tance z Galanty Zoltána Kodálya, inšpirované folklórom a mestom Galanta, kde skladateľ trávil veľkú časť svojho detstva.   Na záver zaznie dvojica diel Richarda Straussa – geniálna mladícka symfonická báseň Don Juan op. 20 a Valčíková sekvencia č. 1 z opery Gavalier s ružou, op. 59. Zaujímavosťou je, že Richard Strauss viackrát navštívil  Bratislavu a dirigoval tu svoje diela. V roku 1921 Viedenskí filharmonici pod jeho taktovkou odohrali v bratislavskej Redute aj symfonickú báseň Don Juan.  V roku 1929 v Slovenskom národnom divadle uviedol svoje opery Elektru  a Gavaliera s ružou,  z ktorej časť tiež zaznie na tohto týždňovej dvojici koncertov.

Slovenská filharmónia  opäť otvorila koncertné sály pre  abonentov a návštevníkov. V tomto týždni pre abonentov cyklov A, B a kombinovaných cyklov AD, BE. Podľa aktuálnych nariadení organizujeme koncerty s kapacitou sál do  50%  v režime OP. Vstupenky na koncerty sú v predaji v Pokladnici SF    a na navstevnik.sk.

V priestoroch Slovenskej filharmónie je nutné prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom FFP2. V Pokladnici SF aj pri vstupe na koncert sa návštevník musí preukázať potvrdením o očkovaní alebo prekonaní ochorenia Covid-19.