Symfonické koncerty v Redute

16  SF IIiya Gringolts 09 03 2017 © jan.f.lukas

Vo štvrtok a piatok 8. a 9. februára  sa v bratislavskej Redute uskutoční šiesty koncert cyklu Hudba troch storočí. Po boku filharmonikov sa predstavia traja mladí zahraniční umelci -   za dirigentským pultom bude stáť  Boian Videnoff,  umelecký a generálny riaditeľ Mannheimských filharmonikov ,  opäť  privítame ruskú virtuózku Alenu Baevu , víťazku viacerých Medzinárodných  husľových súťaží  a  finalistku Medzinárodnej husľovej súťaže Kráľovnej Alžbety v Bruseli   a nemeckého violončelistu  Juliana Steckela,  držiteľa ocenení na viacerých medzinárodných súťažiach, laureáta Medzinárodnej hudobnej súťaže ARD (2010). Koncerty sa začnú o 19-tej.

Na úvod večerov zaznie dielo  Noir, 41 ročnej americkej skladateľky čínského pôvodu Fang Man.   New York Times túto umelkyňu charakterizuje ako  „invenčnú a nápaditú“ autorku.  V súčasnosti zastáva post docentky na univerzite v Južnej Karolíne. Je nositeľkou viacerých ocenení a štipendií, ktoré získala za svoju kompozičnú činnosť. Jej orchestrálne a koncertantné skladby hrajú významné orchestre. V záhlaví partitúry orchestrálnej skladby  sa nesie motto Henriho Matissa (1869 – 1954): „Čierna je sila“. Skladba vznikla v roku 2005, kedy zaznela aj v premiére vo Francúzsku.

Nasledovať bude  Dvojkoncert pre husle, violončelo a orchester a mol op. 102 Johannesa Brahmsa. Premiéra diela sa konala 18. októbra 1887 v Kolíne nad Rýnom pod taktovkou samotného skladateľa. Neobyčajná náročnosť sólových partov  je dôvodom, prečo sa tento dvojkoncert na koncertných pódiách objavuje zriedka. V bratislavskej Redute sa ich zhostia dvaja výnimoční interpreti  - ruská husľová virtuózka Alena Baeva a  nemecký violončelista  Julian Steckel.

Na záver zaznie v poradí druhá Symfónia d mol, ktorú dnes poznáme ako Symfóniu č. 4 d mol op. 120 Roberta Schumanna. Symfónia  vznikla v pomerne krátkej dobe ( máj – jún 1841 ).  Premiéra konečnej verzie Symfónie č. 4 d mol op. 120 zaznela 3. marca 1853 v Düsseldorfe pod taktovkou skladateľa.  Venoval ju svojmu dlhoročnému priateľovi,  huslistovi Josephovi Joachimovi.