Koncert bez publika – 19. mája 2020

12. máj 2020 Martin Ruman, Daniel Rumler, Alena Hučková

Šiesty koncert cyklu Koncerty bez publika vás pozývame sledovať v utorok 19. mája o 19.00. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa predstavia dvaja členovia orchestra Slovenská filharmónia, ktorí sa aktívne venujú aj komornej hudbe – 1. hráč v skupine viol Martin Ruman a člen skupiny 1. huslí Daniel Rumler. Predstavia sa s klavírnym sprievodom Aleny Hučkovej, vyhľadávanej komornej hráčky.
Pozrite si videopozvánku na koncert bez publika 19. mája 2020
Šiesty Koncert bez publika predstaví dvoch všestranných hráčov orchestra Slovenská filharmónia. Martin Ruman v úvode tejto koncertnej sezóny vystúpil sólovo pod taktovkou šéfdirigenta Jamesa Judda na Slávnostnom koncerte k 70. výročiu vzniku orchestra Slovenská filharmónia. Je pravidelným účinkujúcim na komornom festivale Konvergencie a členom komorného zoskupenia Collegium Wartberg. V súčasnosti je doktorandom na HTF VŠMU a pôsobí aj pedagogicky. S klaviristkou Alenou Hučkovou tvoria stabilné komorné duo, ktoré vystupuje na Slovensku aj v zahraničí. V septembri 2019 vydali svoje debutové CD s tvorbou pre violu a klavír anglickej skladateľky Rebeccy Clarke a onedlho vyjde ich druhá spoločná nahrávka s tvorbou slovenských skladateľov. Do programu utorkového koncertu zaradili ranú Sonátu pre klavír a violu Es dur, op. 5 č. 3 slávneho bratislavského rodáka Johanna Nepomuka Hummela. Nasledovať bude Sonáta-balada pre violu a klavír z roku 1988 popredného predstaviteľa generácie Slovenskej hudobnej avantgardy Ilju Zeljenku.
Druhým interpretom utorkového Koncertu bez publika je Daniel Rumler, od roku 2018 člen skupiny 1. huslí orchestra SF. Daniel Rumler pravidelne vystupuje s barokovým orchestrom Ensemble Corund Luzern, s komorným orchestrom Camerata Zürich a ako hráč na violu so zoskupením Bach Ensemble Luzern. Okrem toho sa venuje aranžovaniu a kompozícii. Jeho transkripcie zazneli na významných festivaloch ako napr. Lucerne Festival a boli nahraté pre vydavateľstvo ECM. Z husľového repertoáru do programu zaradil jednu časť z cyklu Z domoviny Bedřicha Smetanu, ktorý toto dielo skomponoval v poslednej fáze svojej tvorby v roku 1880. Koncert uzavrie Sonáta pre husle a klavír č. 3 c mol, op. 45 č. 3 najslávnejšieho nórskeho skladateľa Edvarda Hagerupa Griega, ktorá je z jeho troch sonát najpopulárnejšia.
Slovenská filharmónia chce svojimi Koncertmi bez publika obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia hudbymilovnej verejnosti počas pandémie koronavírusu, ale tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať. Teší nás, že koncerty zaznamenávajú v online priestore záujem priaznivcov Slovenskej filharmónie. Uvádzať ich budeme do konca júna 2020.

Tešíme sa na vás v Digitálnej koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v utorok 19. mája 2020 o 19.00.

Sledujte sekciu Koncerty online na www.filharmonia.sk, stránku stream.filharmonia.sk alebo na sociálnych sieťach: #SlovakPhil. Všetky koncerty zároveň ostávajú v archíve, takže sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť.

Účinkujú:
Martin Ruman viola
Daniel Rumler husle
Alena Hučková klavír

Program:
Johann Nepomuk Hummel (1778 – 1837)
Sonáta pre klavír a violu Es dur, op. 5 č. 3

Ilja Zeljenka (1932 – 2007)
Sonáta-balada pre violu a klavír
***
Bedřich Smetana (1824 – 1884)
Z domoviny, dve duetá pre husle a klavír – II. Andantino

Edvard Grieg (1843 – 1907)
Sonáta pre husle a klavír č. 3 c mol, op. 45 č. 3