Koncert bez publika – 12. mája 2020

12. mája 2020 Ivica Gabrišová, Marek Vrábel

Piaty koncert cyklu Koncerty bez publika vás pozývame sledovať v utorok 12. mája o 19.00. V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa predstavia dvaja renomovaní slovenskí umelci – flautistka Ivica Gabrišová, absolventka Universität Mozarteum v Salzburgu a organista Marek Vrábel, ktorý patrí k najvýraznejším reprezentantom slovenského organového umenia a v súčasnosti zastáva post riaditeľa Cirkevného konzervatória v Bratislave. Obaja umelci koncertovali na mnohých miestach doma i v zahraničí a spolupracovali s orchestrami a sólistami zvučných mien.
Pozrite si videopozvánku na koncert bez publika 12. mája 2020
Druhý májový Koncert bez publika ponúkne zaujímavé a menej tradičné spojenie dvoch nástrojov – organa a flauty, ktoré sa predstavia spoločne aj sólovo. Program je zostavený z originálnych kompozícií pre toto obsadenie – zaznie Meditácia nad textami Jacopone da Todiho od slovenského skladateľa Ivana Paríka a Rapsódia súčasného amerického skladateľa a organistu Johna Weavera. Na programe sú aj transkripcie, úpravy skladieb komponované pôvodne pre iné nástroje – Flautová sonáta h mol Johanna Sebastiana Bacha či výber zo Suite Antique súčasného anglického skladateľa Johna Ruttera. Program doplnia sólové diela pre flautu – Syrinx Clauda Debussyho a dramaturgicky objavná Sonata appassionata nemeckého skladateľa prelomu 19. a 20. storočia Sigfrida Karga-Elerta, ako aj sólové organové kompozície Carillon de Longpont popredného francúzskeho organistu a skladateľa Louisa Vierna. Na záver zaznejú Sladké okovy lásky z cyklu Petra Ebena Labyrint sveta a raj srdca, inšpirované rovnomenným dielom Jana Amosa Komenského.
Slovenská filharmónia chce svojimi Koncertmi bez publika obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia hudbymilovnej verejnosti počas pandémie koronavírusu, ale tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať. Teší nás, že koncerty zaznamenávajú v online priestore záujem priaznivcov Slovenskej filharmónie. Uvádzať ich budeme do konca júna 2020.

Tešíme sa na vás v Digitálnej koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v utorok 12. mája 2020 o 19.00.

Sledujte sekciu Koncerty online na www.filharmonia.sk, stránku stream.filharmonia.sk alebo na sociálnych sieťach: #SlovakPhil. Všetky koncerty zároveň ostávajú v archíve, takže sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť.

Účinkujú:
Ivica Gabrišová flauta
Marek Vrábel organ

Program:
Louis Vierne (1870 – 1937)
Carillon de Longpont (Longpontské zvony), z cyklu 24 Pièces en style libre, op. 31

Claude Debussy (1862 – 1918)
Syrinx pre sólovú flautu

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)
Sonáta h mol pre flautu a čembalo (organ), BWV 1030

Ivan Parík (1936 – 2005)
Meditácia nad textami Jacopone da Todiho pre flautu a organ

Sigfrid Karg-Elert (1877 – 1933)
Sonata appassionata fis mol pre sólovú flautu, op. 140

Petr Eben (1929 – 2007)
Sladké okovy lásky, z cyklu Labyrint světa a ráj srdce

John Weaver (*1937)
Rapsódia pre flautu a organ

John Rutter (*1945)
Suite Antique (výber; pre flautu a organ upravil Marek Vrábel)