Slovenský filharmonický zbor vystúpi na záver roka 2022 v Stuttgarte

loc_liederhalle_stuttgart_2014

Slovenský filharmonický zbor zavŕši svoje tohtoročné účinkovanie koncertom v Stuttgarte. Na umelecký zájazd odcestuje v stredu 28. decembra 2022 so zbormajstrom Jozefom Chabroňom a manažérkou Marianou Kuškovou. Naša zborová jednotka vystúpi na Koncoročnom koncerte v stuttgartskej   Liederhalle,  v piatok 30. decembra 2022 o 20.00. Na programe je Beethovenova Symfónia č. 9 d mol, op. 125 s Ódou na radosť.

Rok 2022 bol pre našu zborovú jednotku charakteristický nielen úspešnými vystúpeniami na koncertoch v Slovenskej filharmónii, ale aj viacerými hosťovaniami najmä na nemeckých koncertných pódiách. Členovia Slovenského filharmonického zboru zahviezdili v úspešnej spolupráci s Berlínskou filharmóniou a ich šéfdirigentom Kirillom Petrenkom v Baden-Badene a na koncertnom pódiu Berlínskych filharmonikov, v júni sa predstavili v Dortmunde,  v septembri účinkovali v Mannheime. Nasledovala novembrová spolupráca so  šéfdirigentom Konzerthausorchester Berlin Christophom Eschenbachom na abonentných koncertoch v Konzerthause Berlin.

Bodkou za týmito zahraničnými spoluprácami je koncert v Stuttgarte, kde zaznie Beethovenova 9. symfónia d mol op. 125 s Ódou na radosť (na text nemeckého básnika Friedricha Schillera).  Náš zbor sa tentokrát predstaví po boku Stuttgarter Philharmoniker,  Stuttgarter Kantorei,  kvarteta zahraničných sólistov – Estelle Kruger, soprán, Maria Theresa Ullrich, mezzosoprán, Kai Kluge, tenor, Ionut Pascu, barytón. Vokálno- inštrumentálne dielo zaznie v naštudovaní významného izraelského dirigenta Dana Ettingera.

Začiatkom nového roka,  6. januára 2023, sa Slovenský filharmonický zbor predstaví v tom istom diele v košickej filharmónii. Beethovenova Symfónia č. 9 zaznie na Trojkráľovom koncerte „S Ódou na radosť“.  Sólistami večera budú  Simona Šaturová, Monika Jägerová, Cosmin Ifrim, Peter Kellner. Orchester Štátnej filharmónie Košice, Slovenský filharmonický zbor a sólisti uvedú slávne dielo Ludwiga van Beethovena v naštudovaní šéfdirigenta Roberta Jindru.

Na domácom pódiu, v Koncertnej sieni SF, Slovenský filharmonický zbor vystúpi s orchestrom Slovenská filharmónia v stredu 19. januára na koncerte Slávne predohry a zbory z opier, ktorý zaznie pod taktovkou Ondreja Olosa.