Slovenská filharmónia ponúka hudobné zážitky pre všetkých. Od septembra 2017 do júna 2018.

69. koncertná sezóna program koncertov

Ponuka   popoludňajších,  večerných či víkendových  kultúrnych podujatí je v  Bratislave bohatá. S lákavou  ponukou prichádza každoročne aj Slovenská filharmónia, ktorej 69. koncertná sezóna odštartovala v septembri.

Aj túto sezónu sú pripravené  symfonické a vokálno – inštrumentálne koncerty v Koncertnej sieni. V repertoári nechýbajú populárne koncerty pre dospelých, deti a teenagerov. Vo vybrané nedeľné popoludnia Slovenská filharmónia ponúka  organové koncerty, či koncerty legendárneho Slovenského komorného orchestra.V ponuke nebudú chýbať ani sviatočné koncerty – vianočné, silvestrovský, novoročný a mimoriadne obľúbené a žiadané koncerty filmovej hudby.

Pozrite si TV spot 69. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie.

Filharmonické  štvrtky a piatky o 19-tej

V sezóne privítame niekoľko významných osobností svetového koncertného umenia: popri novom šéfdirigentovi, britskom maestrovi Jamesovi Juddovi,sa pred orchester SF po prvýkrát postaví  rakúsky dirigent Sascha Goetzel, hosťujúci dirigent Viedenskej štátnej opery a hlavný hosťujúci dirigent Kanagawa Philharmonic Orchestra v Japonsku, Wayne Marshall, šéf Kolínskeho rozhlasového orchestra,  ktorý sa predstaví  nielen ako dirigent, ale súčasne aj ako sólový klavirista. Z pravidelných hostí sa za dirigentský pult postavia Leoš Svárovský, Rastislav Štúr, Alexander Rahbari, Petr Altrichter,  Piotr Gribanov, Kaspar Zehnder či bývalý šéfdirigent SF Emmanuel Villaume. Po 4 rokoch do Bratislavy opäť zavíta  legendárny izraelský dirigent   Pinchas Steinberg, ktorý bude hosťovať v  Bratislave  hneď dvakrát. Na svojom prvom koncerte uvedie zriedkavo hrávanú kantátu F. Mendelssohna Bartholdyho  Prvá Valpurgina noc, na druhom koncerte, venovanom Medzinárodnému dňu pamiatky obetí holokaustu v januári 2018,  Schönbergov magický opus Ten, kto prežil Varšavu s charizmatickým Jurajom Kukurom v úlohe rozprávača.    Pod taktovkou  petrohradského rodáka  Daniela Raiskina zaznie po prvýkrát v Bratislave  Šostakovičova 4. symfónia.  Zo sólistov, prevažne klaviristov, treba spomenúť   Američana Andrewa von Oeyena, skúseného anglického svetobežníka Stephena Hougha,  Mateja Arendárika. Marian Lapšanský, generálny riaditeľ SF, bude sólistom 2. klavírneho koncertu P. I. Čajkovského, francúzsky pianista Jean-Fréderic Neuburger zahrá sólový part Beethovenovho 4. klavírneho koncertu. Zážitkom bude vystúpenie  obľúbeného huslistu Dalibora Karvaya a mladého bezrukého hráča na lesnom rohu Felixa Kliesera, ktorý svoj nástroj obsluhuje nohami. Z huslistov privítame aj ruskú virtuózku Alenu Baevu, víťazku Medzinárodnej husľovej súťaže Sendai (Japonsko 2007), finalistku Medzinárodnej husľovej súťaže Queen Elisabeth (Brusel 2005),  víťazku Medzinárodnej husľovej súťaže N. Paganiniho v Moskve, ruského huslistu   Mikhaila Ovrutského, držiteľa viacerých medzinárodných ocenení. Zo spevákov privítame napríklad izraelskú sopranistku Chen Reiss, nemeckého tenoristu Dominika Wortiga, Simonu Houdu-Šaturovú a mnohých ďalších. Violončelisti budú zastúpení Maďarom Istvánom Várdaiom, Nemcom Julianom Steckelom a  Francúzom Sebastienom Hurtaudom, o ktorom americký časopis „Fanfare Magazine“ napísal: „umelec je dušou Rostropovič, technikou Feuermann“. V Slovenskej filharmónii uvedie Sebastien Hurtaud zábavný Koncert pre violončelo a dychový orchester Friedricha Guldu. Hosťovať bude aj hudobná rodina Čižmarovičovcov (otec, syn a bratranec) pri predvedení sólových partov Beethovenovho Trojkoncertu pre husle, violončelo, klavír a orchester C dur, op. 56.

Chystáte sa na koncert prvýkrát? Navštívte koncert Populárneho cyklu

V Populárnom cykle, zameranom na širokú vrstvu našich dlhoročných abonentov, budú účinkovať dirigenti Jesus Medina z Mexika, ktorý uvedie program prevažne z diel juhoamerických autorov, Daejin Kim z Kórey a Poliak Jacek Rogala. Zo sólistov privítame klaviristov Mariana Sobulu, ktorý prednesie sólový part unikátneho klavírneho koncertu I. Paderewského a  Rema Urasina.  Z huslistov to budú traja mladí slovenskí interpreti Dalibor Karvay, Milan Paľa a Miroslav Ambroš. Ťažisko cyklu  tvoria známe symfonické diela  – Symfónia č. 5 c mol Osudová, op. 67 Ludwiga van Beethovena, symfonická báseň Finlandia Jeana Sibelia,  či Symfónia č. 6 h mol Patetická, op. 74 Piotra Iľjiča Čajkovského.

Sobotný program s deťmi? Zájdite do REDUTY

Pre rodiny s deťmi ponúkame obľúbené Rodinné koncerty /cyklus R/  štyri  sobotné popoludnia o 16-tej, ktorými Vás bude sprevádzať milovník klasickej hudby a populárny moderátor Martin Vanek. Hodinový koncert pripravený pre najmladších návštevníkov končí tombolou, v ktorej možno získate pekné ceny. Ak sa na Vás šťastie neusmeje, určite odídete so sladkou odmenou.

JUNIOR koncerty o 18-tej…  aj s raperom Majkom Spiritom 

Koncerty usporadúvané v rámci tohto cyklu sa riadia svojim mottom „mladí mladým“ -  mladí ľudia nesedia len v hľadisku, mladí ľudia účinkujú aj na pódiu. Táto skutočnosť je možná vďaka trvalej spolupráci Slovenskej filharmónie so študentmi Bratislavského konzervatória a Hudobno-tanečnej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Študenti týchto škôl si spolu so svojimi umeleckými vedúcimi pravidelne pripravujú program vlastných koncertov, ktoré s pozitívnou odozvou prezentujú na pódiu Slovenskej filharmónie. Z hosťujúcich mládežníckych orchestrov sa 18. apríla 2018 predstaví vynikajúci mládežnícky Wiener Jeunesse orchester. Cyklus odštartuje v novembri medzižánrový projekt komorného zoskupenia  The Classical Music Maniacs s umeleckým vedúcim Jarolímom Emmanuelom Ružičkom, koncertným majstrom SF a našim najznámejším raperom Majkom Spiritom. Po viacerých úspešných projektoch sa mladí draví hudobníci pokúsia spojiť klasický repertoár s rapom. Koncert Raper Vivaldi sa uskutoční v sobotu 25. novembra o 18.00 h v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie.

NEDEĽA SO ZVUKOM ORGANA

Aj v tejto koncertnej sezóne pokračuje séria organových recitálov vo vybrané nedeľné popoludnia, v rámci ktorých sa na štyroch  koncertoch predstavia poprední domáci a zahraniční  interpreti – rakúski organisti Wolfgang Capek, zakladateľ organového festivalu v St. Augustin Kirche vo Viedni a prof. Ebenbauer so zameraním na hudbu autorov nemeckej a francúzskej proveniencie. Nemec Tomasz Adam Nowak, víťaz viacerých medzinárodných súťaží sa  radí medzi interpretov, často prezentujúcich pozoruhodné vlastné  organové transkripcie, ako aj transkripcie svetových autorov. V rámci roka česko-slovenskej vzájomnosti prinesie charizmatický Aleš Bárta do Bratislavy aj závan českej tradície.

Máte radi komornejšie prostredie ? Vyberte si koncert v Malej sále Slovenskej filharmónie

Náš legendárny  Slovenský komorný orchester  pokračuje v dlhoročnej tradícii komorných koncertov, ktoré publiku ponúka zhruba raz mesačne. V rámci cyklu SKO odznie pre milovníkov komornej hudby  sedem koncertov s programom, siahajúcim od Johanna Sebastiana Bacha po Petra Breinera.  Zlatým klincom cyklu bude naštudovanie kompletu Bachových Brandenburských koncertov pod vedením dirigenta a flautistu Kaspara Zehndera.

Komorné utorky  v Malej sále, vždy o 19.00 h 

V utorky sa konajú v bratislavskej Redute komorné koncerty viacerých  cyklov. Sú to koncerty Hudobnej mozaiky, ktoré ponúkajú  sólové recitály, komorné duá, triá,  koncerty sláčikových kvartet a koncerty v spolupráci s letnou akadémiou International Holland Music Sessions, na ktorých predstavujeme virtuózov najmladšej generácie špičkových interpretov.

V ponuke komorných utorkových podvečerov sú aj  koncerty Starej hudby, na ktorých sa predstavia súbory interpretujúce hudbu starých štýlových období na dobových nástrojoch. Pre milovníkov hudby a literatúry sú pripravené  koncerty cyklu Hudba a slovo.

PROGRAM, vstupenky

O všetkých našich podujatiach sa dozviete na našej webovej stránke alebo v celosezónnom bulletine na  69. koncertnú sezónu SF, ktorý  je v predaji v Pokladnici SF.

Pokladnica Slovenskej filharmónie, Reduta, Nám. Eugena Suchoňa 1, Bratislava, otvorená  Po: 9 – 14.00, Ut – Pia: 13.00 – 19.00. rezervácie 02/20475233, e mail: vstupenky@filharmonia.sk

Vstupenky je možné zakúpiť si aj  ONLINE na webovej stránke www.filharmonia.sk – cez systém NÁVŠTEVNÍK.sk   a využívať pohodlný online predaj počas celej koncertnej sezóny.