V piatok 29. novembra 2024 sa v Slovenskej filharmónii uskutoční úvodná Hudobná akadémia pre bratislavských a mimobratislavských školákov, ktorí sa v 76. koncertnej sezóne prihlásili na organizovaný cyklus doobedňajších koncertov. Bratislavskú Redutu navštívi 1400 žiakov v dvoch frekvenciách – o 9.30 a 11.30. Program pre školákov zopakujeme pre ďalšie prihlásené Základné školy v piatok 6. 12. 2024, na Mikuláša. Úvodné organizované koncerty pre školy v 76. koncertnej sezóne sú súčasťou projektu Kultúra pre školy s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR.
Program piatkových koncertov zopakujeme aj na úvodnom Rodinnom koncerte s názvom Karneval zvierat, v sobotu 30. novembra 2024 o 16.00.
Pódium Koncertnej siene Slovenskej filharmónie bude patriť nadšeným mladým umelcom, študentom Konzervatória v Bratislave – členom Symfonického orchestra pod taktovkou Juraja Jartima a tanečným a pantomimickým súborom, ktoré tvoria poslucháči hudobnodramatického odboru pod umeleckým vedením Renáty Ptačin, Aleny Bucovej a Aleny Michalidesovej. Pripravená je skvelá zábava. V Koncertnej sieni zaznie Karneval zvierat francúzskeho skladateľa Camilla Saint- Saënsa, ktorý dielo skomponoval v roku 1886 a dal mu podtitul Veľká zoologická fantázia pre dva klavíry a komorný súbor. Neskôr ho upravil pre orchester. V „zvieracej symfónii“ budete počuť Kráľovský leví pochod, Sliepky a kohúty, Divoké somáre, Korytnačky, Slona…. V svete plnom všakovakých zvierat a hudby vás bude sprevádzať moderátor Martin Vanek. Mladí hudobníci, tanečníci, herci a mímovia vás presvedčia, že klasika vie byť veľká zábava.
Karneval zvierat zaznie v naštudovaní dirigenta a pedagóga Konzervatória v Bratislave Juraja Jartima, ktorý o programe povedal: „V dávnych časoch, keď ešte neexistovali mobilné telefóny, sociálne siete, filmové kamery a kvalita čiernobielych fotografií tiež nestála za veľa, si bežní ľudia nevedeli mnohé zvieratá ani len predstaviť. Ak chcel niekto na vlastné oči vidieť leva, slona, klokany či pestrofarebné rybky z Amazonky, musel nasadnúť na loď a zúčastniť sa dobrodružnej výpravy na vzdialené kontinenty. Kto nemal toľko času, odvahy a peňazí, mohol navštíviť zoologickú záhradu, kde boli zajaté živočíchy zatvorené v klietkach, voliérach a akváriách. Ostatní boli odkázaní na kresby, maľované obrázky a opisy týchto živých stvorení v knihách. Ani hudobní skladatelia nechceli ostať celkom bokom a pokúsili sa poslucháčom priblížiť zvieratká prostredníctvom hry tónov. Na rozdiel od maliarov a spisovateľov síce nemohli zachytiť ich presný tvar, veľkosť či farbu, no o to lepšie dokázali vystihnúť ich charakter, temperament, prípadne napodobniť ich hlas.“