Slovenský filharmonický zbor dobýja s Musorgského Chovančinou svetové scény

foto BBC PROMS: Chris Christodoulou

Slovenský filharmonický zbor zažiaril svojim profesionálnym výkonom v nedeľu 6. augusta na slávnom londýnskom festivale BBC PROMS. Bol súčasťou koncertného uvedenia zriedka uvádzanej opery Petra Modesta Musorgského Chovančina vo verzii Dmitrija Šostakoviča. Po prvýkrát sa naša zborová jednotka stretla s týmto dielom v roku 1989, kedy operu v 5. dejstvách naštudoval pre Viedenskú štátnu operu Claudio Abbado. Práve táto svetoznáma operná scéna uviedla monumentálne dielo opäť po 25 rokoch (r. 2014) v hudobnom naštudovaní Semiona Byčkova, jedného z najžiadanejších dirigentov súčasnosti. Slovenský filharmonický zbor tu nechýbal. Tento rok Semion Byčkov pripravil Musorgského operu s masovými zborovými scénami v koncertnom uvedení pre najväčší a najstarší letný festival klasickej hudby BBC PROMS. Na scéne stoja dva zmiešané zbory – v Royal Albert Hall, hlavnom dejisku festivalu to bolo 36 členov BBC Singers a 75 členov nášho Slovenského filharmonického zboru, ktoré pre túto produkciu pripravil zbormajster SFZ Jozef Chabroň. Spolu s členmi BBC Symphony Orchestra, dvoma detskými zbormi – Schola Cantorum of The Cardinal Vaughan Memorial School a Tiffin Boys’ Choir a poprednými zahraničnými sólistami – ruská mezzosopranistka Elena Maximova, Marfa, estónsky basista Ain Anger, Dosifej, chorvátsky basista Ante Jerkunica, Ivan Chovanskij, Gruzinec George Gagnidze, Šaklovity, tenorista Norbert Ernst, Pisár a mnohí ďalší presvedčili o sile, aktuálnosti a atraktívnosti posledného Musorgského diela, ktoré skladateľ nestihol dokončiť. Večerný koncert PROM 29 navštívilo vyše 5000 nadšencov hudby, ktorí uvedenie opery po 130 rokoch od jej skomponovania ocenili siahodlhým potleskom a ováciami. Koncert prenášala v priamom prenose Radio BBC 3.
Na koncerte sa zúčastnil aj mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky pri Dvore sv. Jakuba v Londýne Ľubomír Rehák s manželkou.
Potlesk patril Musorgského Chovančine so Slovenským filharmonickým zborom, ktorý sa na toto prestížne podujatie vrátil po 13 rokoch. Zbormajstrovi Jozefovi Chabroňovi a manažérke Mariane Kuškovej.

BBC PROMS je najväčší festival klasickej hudby na svete. Každoročne trvá osem týždňov. Jeho 123. ročník sa uskutoční od 14. júla do 9. septembra 2017. Bohatá hudobná ponuka v centre Londýna ponúka množstvo koncertov, workshopov, edukačných podujatí… BBC PROMS je zároveň festival s najdlhšou históriou. Po prvýkrát sa uskutočnil roku 1895, z iniciatívy hudobného impresária Roberta Newmana. Od roku 1927 festival zastrešuje BBC a v roku 1930 vznikol Symfonický orchester BBC. Od roku 1941 sa festival koná v Royal Albert Hall.
Festival sa od svojho založenia snaží pritiahnuť ku klasickej hudbe čo najviac ľudí všetkých vekových kategórii – lacným vstupným, neformálnym prostredím a pestrým programom. Je populárnou letnou kultúrnou udalosťou Londýna, každoročne sem prichádza množstvo návštevníkov a prenosy koncertov je možné sledovať v televízii, rozhlase, či na internete.

foto BBC: Chris Christodoulou