Proces verejného vypočutia na nové vedenie Slovenskej filharmónie pozná termín verejného vypočutia, mená postupujúcich uchádzačov a členov poradného orgánu

BRENKUS-copirig-9859-2

Ministerstvo kultúry SR (MK SR) pokračuje v otvorených výberových konaniach a procesoch verejného vypočutia, v ktorých hľadá najschopnejších odborníkov a najschopnejšie odborníčky do čela svojich organizácií. V stredu 15. decembra 2021 sa uskutoční verejné vypočutie uchádzačov na post generálneho riaditeľa Slovenskej filharmónie (SF).

Do procesu verejného vypočutia na vedenie tejto štátnej hudobnej inštitúcie prišli kompletné prihlášky od siedmich uchádzačov, ktorí boli pozvaní na neverejné vypočutie procesu verejného vypočutia na miesto generálneho riaditeľa alebo generálnej riaditeľky SF.

Neverejné vypočutie uchádzačov sa konalo 30. novembra 2021 v sídle Ministerstva kultúry SR. V rámci neverejného vypočutia boli kandidáti oboznámení so zisteniami, ktoré vyplynuli z hĺbkových pohovorov. Členovia poradného orgánu sa pýtali uchádzačov na ich predchádzajúce skúsenosti, ako aj na pochybnosti, ktoré vzišli z previerky ich schopností a odborných znalostí. Vzhľadom k tomu, že sa do procesu verejného vypočutia prihlásili siedmi uchádzači, museli z nich členovia poradného orgánu hlasovaním nadpolovičnou väčšinou vybrať maximálne piatich a minimálne troch najkvalifikovanejších uchádzačov. Do tretieho kola napokon postúpili štyria kandidáti: Pavel Bogacz ml., Anton Popovič, Stanislav Šurin a Marián Turner.

Tretie kolo procesu verejného vypočutia sa uskutoční 15. decembra 2021 v sídle ministerstva kultúry. Počas verejného vypočutia pred poradným orgánom a verejnosťou predstavia uchádzači svoje projekty rozvoja a riadenia SF. Zároveň zodpovedajú otázky verejnosti a členov poradného orgánu.

Verejné vypočutie

Verejnosť bude môcť vypočutie sledovať prostredníctvom on-line prenosu na facebookovej stránke ministerstva kultúry alebo na YouTube kanáli. Podrobnosti o on-line prenose a o používaní elektronickej aplikácie na kladenie otázok zverejní ministerstvo na svojom webovom sídle deň pred verejným vypočutím. Účasť verejnosti na verejnom vypočutí sa bude riadiť podľa aktuálne platnej vyhlášky úradu verejného zdravotníctva pre hromadné podujatia. Vo vyhláške sa účasť divákov na hromadnom podujatí zakazuje, preto sa verejnosť môže zúčastniť verejného vypočutia len on-line formou.

Životopisy a prezentácie uchádzačov

Ministerstvo kultúry dnes zároveň na svojom webovom sídle na podstránke procesu verejného vypočutia generálny riaditeľ/generálna riaditeľka Slovenskej filharmónie zverejnilo životopisy uchádzačov a prezentácie ich projektov. Ministerstvo pozýva odbornú aj širokú verejnosť, aby sa s nimi oboznámili a v prípade záujmu poskytli tiež spätnú väzbu ku kandidátom na e-mailovú adresu: vyber.generalnyriaditelSF@culture.gov.sk.

Výberová komisia

Kandidátov na vedenie Slovenskej filharmónie posúdi 7-členný poradný orgán. Jeho zloženie je nasledovné: Matúš Bieščad (zástupca ministerky z vecne príslušného organizačného útvaru MK SR, predseda komisie, priamo menovaný ministerkou); Kateřina Kalistová (externá odborníčka s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti manažmentu, priamo menovaná ministerkou); Marie Kučerová (externá odborníčka s reputáciou a dlhodobou praxou v riadení verejnej organizácie, ktorá je rozpočtovou organizáciou alebo príspevkovou organizáciou mimo organizácií zriadených ministerstvom, priamo menovaná ministerkou); Petra Gondžúrová (externá odborníčka – personálna poradkyňa, nominovaná riaditeľkou osobného úradu MK SR); Juraj Bubnáš a Martin Ruman (reprezentanti zamestnancov SF, tvoria kolektívneho člena poradného orgánu); Andrej Šuba (externý odborník s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti pôsobenia SF z akademického prostredia, nominovaný rektorom Univerzity Komenského); Vladimír Godár (externý odborník s reputáciou a dlhodobou praxou v oblasti pôsobenia SF z prostredia nezávislej kultúry, nominovaný riaditeľom Fondu na podporu umenia).

Do výsledku procesu verejného vypočutia, resp. do konca decembra 2021, je dočasne poverený vedením Slovenskej filharmónie prof. Marián Lapšanský.