Populárny koncert s troma mladými umelcami

_D6R2037_2017-11-09_Pohunek_Chalmovska_Patkolo_web

Vo štvrtok 23. januára sa po boku orchestra Slovenská filharmónia sólovo predstavia členovia skupiny bicích nástrojov SF – Peter Kosorín a Kiril Stoyanov. Za dirigentským pultom v bratislavskej Redute bude po prvýkrát stáť  Lukáš Pohůnek, rodák zo Žiliny so štartujúcou  medzinárodnou umeleckou kariérou.

Kompozície  pre sólo bicie nástroje sú v programoch koncertov SF raritou. Tento týždeň si vypočujeme jednu z nich. Dvojkoncert pre vibrafón, marimbu a orchester francúzskeho skladateľa a perkusionistu Emmanuela Séjourného z roku 2012. Emmanue Séjourné sa vo svojej tvorbe intenzívne venuje bicím a perkusívnym nástrojom. Vytvára v nich fúzie klasickej hudby s džezom, rockom a inými hudobnými žánrami. Dvojkoncert pre vibrafón a marimbu zaznie v interpretácii  Petra Kosorína a Kirila Stoyanova, členov orchestra SF. Program doplnia diela ruských skladateľov – Španielske capriccio, op. 34 Nikolaja Rimskeho Korsakova a Obrázky z výstavy Modesta Petroviča Musorgského, ktorý dielo skomponoval v roku 1874 ako suitu pre klavír. Inšpiráciou bola jeho návšteva výstavy ruského architekta, výtvarníka a skladateľovho priateľa Viktora Alexandroviča Hartmana, ktorý zomrel roku 1873. Musorgskij skomponoval desať geniálnych miniatúr, ktoré sú spojené nádherným motívom Promenády. Škriatok, Starý hrad, Hrajúce sa deti, alebo Park v Tuilleries, Bydlo, Balet nevyliahnutých kuriatok, Samuel Goldenberg a Shmuyle, Trh v Limoges, Catacombae Sepulcrum romanum, Baba Jaga alebo Domček na stračej nôžke. Suitu uzatvára monumentálna hudba Veľká brána Kyjevská. Pôvodnú klavírnu verziu suity zinštrumentoval Maurice Ravel. Ich strhujúce melódie patria dodnes medzi ozdoby koncertných pódií. Program zaznie v naštudovaní dirigenta mladej generácie Lukáša Pohůneka, rodáka zo Žiliny, ktorý  spolupracuje s domácimi i zahraničnými telesami. V sezóne 2017/2018 pôsobil ako asistent šéfdirigenta  London Philharmonic Orchestra  Vladimira Jurowského. O rok neskôr sa ako dirigent podieľal na príprave spoločného orchestrálneho projektu londýnskych telies Southbank Sinfonia London a Academy of St. Martin in the Fields.

Štvrtkový koncert v bratislavskej Redute sa začne o 19-tej.