Populárny koncert s Martinom Majkútom a Martinom Adámkom, slovenskými umelcami pôsobiacimi v zahraničí

20220505-C5-Martin-Majkút-Martin-Adámek-900x480

Vo štvrtok 5. mája 2022 privítame v bratislavskej Redute dvoch slovenských umelcov, ktorí úspešne pôsobia na zahraničných koncertných pódiách. Slovenská filharmónia sa predstaví pod taktovkou Martina Majkúta,  hudobného riaditeľa Queens Symphony Orchestra v New Yorku a Rogue Valley Symphony v Ashlande v južnom Oregone. Sólistom  bude klarinetista Martin Adámek,  ktorý je od roku 2016  stálym členom Ensemble intercontemporain – jedného z celosvetovo najuznávanejších súborov súčasnej hudby, ktorý bol založený v roku 1976 Pierrom Boulezom.

Videopozvánku na koncert pripravil dirigent Martin Majkút.

„V Bratislave som účinkoval pred pandémiou. Bolo to v Koncertnej sieni, ale nie so Slovenskou filharmóniou. So Slovenskou filharmóniou pred dvanástimi rokmi, ale nie tu. Bolo to v období rekonštrukcie v historickej budove SND“, hovorí s úsmevom dirigent.

Talent a virtuozitu Martina Adámka si vychutnáme v interpretačne náročnom Koncerte pre klarinet a orchester, op. 57dánskeho skladateľa Carla Nielsena. Na úvod koncertu zaznieEn saga, symfonická báseň, op. 9fínskeho skladateľa  Jeana Sibelia, ktorému sa do hudby podarilo prevteliť fantastický svet škandinávskych mýtov. Na záver štvrtkového programu zazniesuita z hudby k hre Juliusa Zeyera Radúz a Mahuliena, op. 16 Josefa Suka. Program zaznie v naštudovaní Martina Majkúta, rodáka z Bratislavy, ktorý žije a úspešne pôsobí na čele  dvoch amerických orchestrov.

„Program štvrtkového koncertu,  je veľmi zaujímavý. Prvá polovica je škandinávska, druhá česká. Spojením medzi prvým a posledným dielom je mýtus. Veľmi sa teším na spoluprácu s Martinom Adámkom. Na koncertnom pódiu sa stretneme  po prvýkrát. Je to evidentne mimoriadny talent a keďže sa špecializuje na postromantickú  hudbu, myslím, že môže veľmi dobre pochopiť a interpretovať  Nielsenov koncert. Je to neuveriteľne náročný part. Pri štúdiu diela Josefa Suka, ktorý je viac menej neznámy v Amerike, som si povedal, že ho musím predstaviť  s mojimi orchestrami aj tam,“ dodáva dirigent.

Štvrtkový koncert v bratislavskej Redute sa začne o 19-tej.