Pod taktovkou Petra Breinera zaznejú jeho Slovenské tance

9  SF Peter Breiner 23 06 2017 © jan.f.lukas

V piatok 21. mája 2021 sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutoční symfonický koncert pre abonentov a návštevníkov. Koncert sa začne v koncertnej sieni s návštevníkmi o 19.00 h. V priamom prenose ho odvysielame na stream.filharmonia.sk.

V Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie privítame  250 návštevníkov.

Na piatkový symfonický  koncert prednostne pozývame  držiteľov abonentiek cyklov Hudba troch storočí a Symfonicko-vokálneho cyklu AD, BE, D a E.  Vzhľadom na obmedzený počet návštevníkov (250)  je potrebné vyzdvihnúť si vopred voľnú vstupenku (po predložení abonentky)  v Pokladnici SF. Dopredaj vstupeniek pre nových záujemcov bude od štvrtka 20. mája 2021.

PRED VSTUPOM NA KONCERT sa podľa aktuálneho COVID automatu nevyžaduje  potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu.

Pozrite si videopozvánku na koncert

Po štyroch rokoch bude opäť hosťom Slovenskej filharmónie skladateľ, dirigent a  klavirista Peter Breiner. So Slovenskou filharmóniou uvedie jeho Slovenské tance, ktoré s našim orchestrom nahral v roku 2018. Ešte v roku 2014 zazneli Slovenské tance v jazzovej úprave na Bratislavských hudobných slávnostiach v interpretácii Trianga (Peter Breiner, Stanislav Palúch a Boris Lenko) a o dva roky neskôr v inscenovanej verzii na doskách Slovenského národného divadla pod názvom Slovenské tance – Životy svetiel. Teraz zaznie ich výber naživo v interpretácii Slovenskej filharmónie pod taktovkou skladateľa, ktorý o Slovenských tancoch povedal: „Pred viacerými rokmi som dostal objednávku aranžovať Brahmsove Uhorské tance pre Londýnsky symfonický orchester. Bola to zaujímavá práca, lebo som vlastne pokračoval v tom, čo začali Brahms a Dvořák – v inštrumentácii klavírnej skladby pre orchester. Tento projekt mal aj rôzne iné, takmer rodinné súvislosti. Antonín Dvořák, ktorý je mojím skladateľským pradedkom, inštrumentoval Uhorské tance ako prvý, a ja, jeho prapravnuk, ako zatiaľ posledný. Dokončil som všetky, ktoré Brahms s Dvořákom nestihli. Počas práce mi napadlo, že takmer všetky okolité, ba dokonca i nesusediace národy v Európe i mimo nej už majú, podobne ako Maďari od Brahmsa, nejakú podobnú klasickú orchestrálnu kolekciu, založenú na folklórnom materiáli. Česi majú Slovanské tance od Dvořáka, Nemci Nemecké od Mozarta, Španieli Španielske tance od Granadosa (aj im som ich inštrumentoval), Kubánci od Coplanda, Rumuni od Bartóka, Francúzi od Hindemitha, Angličania, Íri a Škóti od Arnolda, Bavori od Elgara, Afričania a Indovia od Villu-Lobosa, mohli by sme pokračovať veľmi dlho. Tak som si povedal, že slovenskú kolekciu urobím ja.“

Citácia  P. Breinera  z bookletu CD SF.   

Sólistami večera budú huslista Stanislav Palúch, akordeonista Boris Lenko a hráč na píšťalky a ľudové nástroje Marian Friedl.

• Nahrávku, dvoj-CD Slovenských tancov, si môžete zakúpiť v Pokladnici Slovenskej filharmónie.

PRED VSTUPOM NA KONCERT sa podľa aktuálneho COVID automatu nevyžaduje  potvrdenie o negatívnom výsledku antigénového testu.

• PRI VSTUPE NA KONCERT a počas celej doby trvania podujatia je povinné prekrytie dýchacích ciest (RESPIRÁROR). Koncert sa uskutoční za dodržania všetkých hygienických opatrení.