Organový recitál v REDUTE

Aj v tejto koncertnej sezóne pokračuje séria organových recitálov vo vybrané nedeľné popoludnia, v rámci ktorých sa na štyroch koncertoch predstavia poprední domáci i zahraniční organoví interpreti – Jaroslav Tůma, Bernhard Haas, Roman Perucki Bernadetta Šuňavská.

Prvý z koncertov  je na programe už túto nedeľu 27. októbra popoludní o 16-tej. V koncertnej sieni Slovenskej filharmónie sa predstaví  známy český organový improvizátor, skladateľ a pedagóg Jaroslava Tůma.  Uvedie diela J. S. Bacha, Ch. M. Widora, J. L. Bellu a P. Ebena. Popri dielach vrcholných tvorcov európskej organovje hudby zaznejú aj najznámejšie opusy slovenskej a českej tvorby pre tento kráľovský nástroj – Bellova Fantázia – sonáta i Ebenova Nedeľná hudba, ktoré  majú pevné miesto v repertoári domácich interpretov.

jaroslav_tuma-img

Organ v bratislavskej REUTE  bol slávnostne inaugurovaný v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie 20. mája 2012. Jeho zhotoviteľom je rakúska firma Rieger Orgelbau GmbH. Nástroj má  66 registrov a 3 manuály, čím sa radí medzi najväčšie píšťalové organy na Slovensku. Nástroje rakúskej firmy Rieger-Orgelbau sa  nachádzajú v koncertných sieňach a chrámoch na všetkých kontinentoch, napríklad vo viedenskom Stephansdome, koncertnej sieni Parížskeho konzervatória, dva  nástroje v Shanghai Oriental Art Center a Shenzhen Cultural Centre v Číne. V r. 2009 dokončila firma katedrálny organ pre slávnu katedrálu v Regensburgu (Nemecko), začiatkom roku 2011 bola ukončená stavba nového koncertného organa pre jednu z najvýznamnejších koncertných sál v Európe – viedenský Musikverein. Firma realizovala v r. 2011 stavbu nového organa pre Katolícku univerzitu v Ružomberku, v r. 2012 končí stavbu tiež nového organa pre   farský kostol  mesta Martin.