Organový recitál v Redute

roberto marini

Druhý organový recitál 68. koncertnej sezóny Slovenskej filharmónie sa uskutoční v bratislavskej Redute prvú marcovú nedeľu – 5. marca o 16.00. Hosťom nedeľného popoludnia bude  taliansky organista Roberto Marini

- titulárny organista katedrály Teramo. Svoje interpretačné umenie predvedie na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. V interpretácii umelca si vypočujeme program s názvom  Around Bach.

Franz Liszt (1811 – 1886)

Prelúdium a fúga na meno BACH

Robert Schumann (1810 – 1856)

Fúga na meno BACH op. 60 č. 6

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750)

Chorálová predohra „Ich ruf zu dir, Herr Jesu Christ“ f mol  BWV 639

Johann Sebastian Bach / Max Reger (1873 – 1916)

Tokáta a fúga c mol BWV 911

Johannes  Brahms (1833 – 1897)

Chorálová predohra „Herzlich tut mich verlangen“ op. 122 č. 10

Max Reger

Fantázia a fúga na meno BACH op. 46

Medzinárodne uznávaný organista Roberto Marini, disponujúci obrovským romantickým, neskororomantickým  a moderným repertoárom, je považovaný za veľkého hudobného virtuóza a jedného z najvýznamnejších talianskych interpretov. Kritici ho charakterizujú ako charizmatického interpreta s impozantnými technickými zručnosťami, skvelým hudobným vkusom, romantického a vášnivého hudobníka, majstra vo využívaní zvukových možností organa, skutočne prirodzený talent, jedného z najvýznamnejších interpretov Maxa Regera.

Marini debutoval v ranej mladosti ako interpret najslávnejších skladieb J. S. Bacha. Študoval v Ríme u svetoznámeho talianskeho organistu Fernanda Germaniho. Za svoj diplomový koncert v hre na organe, na ktorom hral Regerove Variácie a fúgu na originálnu tému op. 73, získal to najvyššie hodnotenie. V roku 1994 ako študent Lionela Rogga na Ženevskom konzervatóriu získal prestížnu cenu Premier prix de virtuosité d’orgue. Okrem hudby vyštudoval Marini aj právo.

Ako víťaz početných organových súťaží sa teší medzinárodne úspešnej koncertnej kariére a predstavil sa na mnohých významných medzinárodných festivaloch. Vrcholom jeho doterajšej kariéry bolo uvedenie kompletného organového diela M. Regera a J. S. Bacha, ktoré pritiahlo pozornosť medzinárodnej kritiky a poslucháčskej obce. Marini sa špecializuje aj na umenie improvizácie.

Pre hudobné vydavateľstvo Fugatto nahral súbor 17 CD s kompletným organovým dielom M. Regera, ktorý získal vynikajúce hodnotenia v prestížnych medzinárodných hudobných časopisoch. Jeho diskografia zahŕňa aj kompletné organové dielo R. Schumanna (Brilliant Classics), J. Brahmsa a DVD zahŕňajúce najvýznamnejšie organové diela F. Liszta a J. Reubkeho (Fugatto). Nahrával pre Vatican Radio, RAI, taliansky rozhlas a televíziu, ARD (Nemecko), RTVE  (Španielsko).

Marini je profesorom hry na organe na Pápežskom inštitúte duchovnej hudby v Ríme, a profesorom hry na organe a gregoriánskeho chorálu na konzervatóriu v Pescare. Je umeleckým riaditeľom Medzinárodného organového festivalu v Teramo (Taliansko), Medzinárodného organového festivalu Antoniho Martorellu na Malorke (Španielsko) a Letného festivalu v Castelbasso (Taliansko). Je členom predstavenstva Talianskej asociácie Santa Cecilia a je titulárnym organistom Katedrály v Terame.