Organový recitál  Aleša Bártu, jedného z najúspešnejších českých organistov

Aleš Bárta

V nedeľu 3. júna sa o 16-tej  uskutoční v poradí štvrtý  organový recitál, na ktorom sa predstaví  Aleš Bárta, jeden z najúspešnejších českých organistov Aleš Bárta. Svoje štúdiá začal na brnianskom Konzervatóriu u Josefa Pukla a pokračoval na pražskej Akadémii múzických umení v triede  Václava Rabasa. Už počas štúdií sa stal úspešným účastníkom domácich a neskôr medzinárodných súťaží. Je víťazom Medzinárodnej organovej interpretační súťaže Antona Brucknera v Linzi (1982), laureátom Medzinárodnej organovej súťaže Franza Liszta v Budapešti (1983) a absolútnym víťazom Medzinárodnej organovej súťaže Pražskej jari (1984). Jeho koncertný repertoár obsahuje ťažiskové diela svetovej i českej organovej tvorby od baroka po súčasnosť. Ako sólista vystupuje s poprednými domácimi symfonickými a komornými orchestrami. Je častým hosťom domácich i zahraničných pódií. Koncertoval v Rakúsku, Maďarsku, Nemecku, Francúzsku, Španielsku, Švajčiarsku, Fínsku, Taliansku, Belgicku, Rusku, Turecku, USA, Japonsku a Číne. Bol hosťom medzinárodných festivalov v Prahe, Bratislave, Lipsku, Istanbule, Hong Kongu, Berlíne, Avignonu, Tokiu, Londýne a Zürichu. Počas svojho turné v Japonsku v roku 1998 otváral svojím vystúpením novú koncertnú sálu v Yokohame.

Aleš Bárta nahral 30 sólových kompaktných platní, za ktoré získal početné ocenenia (Zlatá platňa Supraphonu, Cena Harmonie, Cena Českého hudobného fondu). Jeho prvé CD pre firmu Pony Canyon – J. S. Bach: Complete Organ Works Vol. I – získalo v Japonsku v konkurencii popredných svetových sólistov a orchestrov titul “Nahrávka roka”.

Na programe zaznejú diela Johanna Sebastiana Bacha, Felixa Mendelssohna Bartholdyho, Césara Francka, Léona Boëllmanna a  Otmara Máchu.

Svoje interpretačné umenie predvedie na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku. Inšpiratívny repertoár  využije bohatú škálu zvukových možností organa firmy Rieger Orgelbau z Rakúska.