Rastislav Štúr

Rastislav Štúr

Rastislav Štúr, súčasný šéfdirigent Opery SND a stály hosťujúci dirigent Slovenskej filharmónie, je absolventom Janáčkovej akadémie múzických umení v Brne.

V roku 1996 debutoval záskokom za chorého dirigenta v Opere SND Mefistofeles (Boito), čo mu pripravilo rad ďalších možností. Naštudoval tu opery Barbier zo Sevilly, Čarovná flauta Predaná nevesta, Nabucco, Andrea Chénier, Panna Orleánska, Dcéra pluku, Maškarný bál, Trubadúr, Faust, Manon Lescaut, Piková dáma, balety Andersen, Spartakus, Sylfída, Romeo a Júlia, a diriguje tu tiež Toscu, Così fan tutte, Falstaffa, Luciu di Lammermoor, Werthera, Traviatu, ktorú tiež dirigoval dvanásťkrát na turné v Japonsku (2004 Dvorský, Guleghina).

Nestratil kontakt ani s Operou Janáčkovho divadla v Brne a od roku 2007 spolupracuje aj s Filharmóniou Brno. V decembri 1999 naštudoval s Orchestre Philharmonique de Strasbourg Smetanovu Predanú nevestu v Opéra National du Rhin s vybranými sólistami z celého sveta.

Od roku 1999 pravidelne spolupracoval s Petrom Dvorským, s ktorým dirigoval rad významných predstavení v Opere SND a koncertov s najvýznamnejšími orchestrami na Slovensku, v Čechách a Rakúsku. S Pražskou komornou filharmóniou a Petrom Dvorským nahral CD „Vivere“. Dirigoval v opere v Grazi (Nápoj lásky), v Giessene (Barbier zo Sevilly), v Essene (Così fan tutte), koncert s Die Südwestdeutsche Philharmonie a sólistom Heinrichom Schiffom. V roku 2004 dirigoval slávnostný koncert s Moskovskou filharmóniou v Moskve. V roku 2005 dirigoval Dvořákovo oratórium Svatební košile so São Paulo Symphony Orchestra v São Paule v Brazílii (Urbanová, Ludha, Mikuláš). Dirigoval koncert Montserrat Caballé a Petra Dvorského v Bratislave (2000), koncert Petra Dvorského a Gabriely Beňačkovej, koncert Evy Urbanovej a Jeleny Obrazcovovej (2002), koncert Petra Dvorského a Ilony Tokody (2003) so Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK v Prahe, s ktorým pravidelne spolupracuje (koncerty, zájazdy Norimberg 2003, Wrocław 2004, turné USA – 26 koncertov, Merseburg 2005, festival Emy Destinovej 2008, festival v Šanghaji (Čína 2013)), koncert Petra Dvorského a Anatolija Kočergu s Českým národným symfonickým orchestrom v Prahe (2006) a dirigoval orchestre Czech Virtuosi (2001) a Janáčkovu filharmóniu Ostrava (2003) na turné v Španielsku. S Českým národným symfonickým orchestrom a Ute Lemper vystúpil na festivale Prague PROMS 2008, s Gabrielou Beňačkovou a Evou Urbanovou na slávnostnom koncerte v Konzerthause v Berlíne (2008), tiež s Lawrence Brownlem a Mojcou Erdmann v Prahe (2012). Dirigoval tiež slávnostný koncert s Cairo Symphony Orchestra v Káhire (Egypt).

V roku 2014 dirigoval 2 koncerty s Josephom Callejom v Prostějove a v Čajkovského sále v Moskve. Simon Keenlyside a Štefan Kocán boli sólistami koncertu s Českou filharmóniou, ktorý dirigoval v Smetanovej sále v Pra he 2015. Pravidelne spolupracuje so Slovenskou filharmóniou – abonentné koncerty, zájazdy (Kolín nad Rýnom 2003 a 2005, Interlaken 2005, Ingolstadt so sólistom Mischom Maiskym, španielske turné – 4 koncerty 2010, koncert v Tonhalle v Zürichu s Editou Gruberovou, Pavlom Bršlíkom a Jozefom Bencim (2012), CD Jolany Fogašovej (árie). Je držiteľom Ceny Frica Kafendu 2011, za vynikajúce dirigentské výkony doma i v zahraničí.