Leoš Svárovský

Leoš Svárovský FOTO T. Hulík

Leoš Svárovský stály hosťujúci dirigent SF, vyštudoval hru na flaute a dirigovanie na Akadémii múzických umení v Prahe (obdržal cenu rektora AMU) u renomovaného prof. Václava Neumanna
ako jeho posledný študent. Svoju kariéru začal v Národnom divadle v Prahe ako asistent Zdeňka Košlera. V roku 1991 ho Herbert von Karajan pozval na spoluprácu s George Soltim, Claudiom Abbadom a Viedenskými filharmonikmi na Salzburger Festspiele.

Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagógom na katedre dirigovania na Akadémii múzických umení v Prahe, štúdium oratoriálneho a kantátového dirigovania. V roku 2012 habilitoval v Brne na Janáčkovej akadémii múzických umení a je docentom.

Od začiatku svojej kariéry pôsobil ako šéfdirigent vynikajúcich českých a slovenských orchestrov: Komorná opera Praha (1985-1987), Janáčkova filharmónia Ostrava (1991-1993), Filharmónia Brno
(1991-1995), Štátny komorný orchester Žilina (1995-2000), pri tomto orchestri od roku 2010 ako hlavný hosťujúci dirigent, Komorná filharmónia Pardubice (1997-2009), Orchester baletu Národného divadla Praha (2001-2002), Štátna opera Praha (aj umelecký riaditeľ, 2003-2005) s dielami ako Donizettiho Lucia di Lammermoor, Prokofievova Popoluška, Dvořákova Rusalka a premiérami
Janáčkovej Káte Kabanovej, Gounodovho Fausta a Margaréty, v Národnom divadle v Prahe Glazunovov balet Raimonda op. 57.

Od jari 2014 sa stal šéfdirigentom Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je stálym hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie a čestným členom Filharmónie Brno.

Leoš Svárovský je pravidelne pozývaný na pódiá mnohých významných hudobných festivalov v Českej republike i v zahraničí.

Leoš Svárovský je prezidentom medzinárodného hudobného festivalu Emy Destinovej v Českých Budějoviciach, obľúbeným hosťujúcim dirigentom na festivale Smetanova Litomyšl, v Českom Krumlove, na Janáčkovom máji, Veľkonočnom festivale duchovnej hudby v Brne a na MHF Petra Dvorského v Jaroměřiciach.

Uviedol svetovú premiéru českého autora Slavomíra Hořínka Koncert pre husle so sólistkou Sophiou Jaffé a Českou filharmóniou v rámci Medzinárodného hudobného festivalu Brno.

Pravidelne vystupuje na prestížnom Rheingau Musik Festival, kde spolu s Filharmóniou Brno a Českým filharmonickým zborom Brno uviedli Massenetovu Máriu Magdalénu, Dvořákovo a Verdiho Requiem, monumentálne oratórium Franza Liszta Christus, Berliozovho Romea a Júliu.

Bol hosťom i na ďalších medzinárodných hudobných festivaloch ako sú Europäischen Wochen Passau, Aspekte Salzburg, George Enescu Festival Bukurešť, Colorado Musik Festival, Settimane di Ascona, Bratislavské hudobné slávnosti a ďalšie.

V minulých sezónach dirigoval a spolupracuje so všetkými českými a moravskými orchestrami, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, Pražskou komornou filharmóniou, Českou filharmóniou, Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK, Filharmóniou Brno, Českým národným symfonickým orchestrom, Janáčkovou filharmóniou Ostrava, Komornou filharmóniou Pardubice, Filharmóniou B. Martinů a ďalšími. Spolu s Filharmóniou Brno sa vracia po veľkých úspechoch na turné v Japonsku (2011, 2013, 2015), ďalej i so Slovenskou filharmóniou (2012, 2014, 2015), Pražskou komornou filharmóniou v Sýrii, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu na svoje turné v Nemecku i Českou filharmóniou na ich turné po USA.

Spolupracuje i s mnohými zahraničnými orchestrami, napr. Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Staatskapelle Dresden, Beethoven Orchester Bonn, Stuttgarter Philharmoniker, Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Residentie Orkest den Haag, RTL Symphony Orchestra Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Radio Symphonie Orkest Utrecht, The Colorado Music Festival Orchestra, Záhrebská filharmónia, Seoul Philharmonic Orchestra, Presidential Symphony Orchestra Ankara, Dortmunder Philharmoniker, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Maltská filharmónia, Arménska filharmónia a ďalšie.

V októbri 2011 debutoval so Symfonickým orchestrom P. I. Čajkovského v Moskve, s ktorým ho viaže dlhodobá spolupráca a vystúpenia v Českej republike a v Prahe v marci 2015.

Počas svojej kariéry vystúpil so sólistami Josefom Sukom, Rudolfom Firkušným, Václavom Hudečkom, Igorom Ardaševom, Igorom Oistrachom, Stefanom Vladarom, Viktorom Pikajzenom, Davidom Geringasom, Cristinou Ortiz, Gerhardom Opitzom, Dianou Damrau, Håkanom Hardenbergerom, Katjou Ricciarelli, Miriam Gauci, Kurtom Rydlom, Sergejom Larinom, Nicolom Martinuccim, Evou Randovou, Dagmar Peckovou, Petrom Dvorským, Lubou Orgonášovou, Rudolfom Buchbinderom, Alfonsom Kontarskim, Leilou Josefowicz, Christianom Poltérom, Fazilom Sayem, Utom Ughi, Xavierom de Maistre, Sophiou Jaffé, Andreiom Korobeinikovom, Giovannim Belluccim, Ch. Margionom, S. Kovacech, Daniell de Niese, Sumi Jo, Dai Miyata a ďalšími po celej Európe, USA, Kanade, Južnej Amerike, Japonsku a v Kórei.

Diskografia Leoša Svárovského obsahuje viac než 24 CD vydaných rôznymi nahrávacími spoločnosťami v Českej republike, Nemecku, USA, Japonsku, na Slovensku a vo Francúzsku (Panton, Supraphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic).