Leoš Svárovský

Leoš Svárovský FOTO T. Hulík

Leoš Svárovský stály hosťujúci dirigent SF, vyštudoval hru na flaute a dirigovanie na Akadémii múzických umení v Prahe (obdržal cenu rektora AMU) u renomovaného prof. Václava Neumanna ako jeho posledný študent. Svoju kariéru začal v Národnom divadle v Prahe ako asistent Zdeňka Košlera.

Od roku 2000 je Leoš Svárovský pedagógom na katedre dirigovania na Akadémii múzických umení v Prahe, štúdium oratoriálneho a kantátového dirigovania. V roku 2012 habilitoval v Brne na Janáčkovej akadémii múzických umení.

Od začiatku svojej kariéry pôsobil ako šéfdirigent vynikajúcich českých a slovenských orchestrov: Komorná opera Praha (1985-1987), Janáčkova filharmónia Ostrava (1991-1993), Filharmónia Brno (1991-1995), Štátny komorný orchester Žilina (1995-2000), pri tomto orchestri od roku 2010 ako hlavný hosťujúci dirigent, Komorná filharmónia Pardubice (1997-2009), Orchester baletu Národného divadla Praha (2001-2002), Štátna opera Praha (aj umelecký riaditeľ, 2003-2005) s dielami ako Donizettiho Lucia di Lammermoor, Prokofievova Popoluška, Dvořákova Rusalka a premiérami Janáčkovej Káte Kabanovej, Gounodovho Fausta a Margaréty, v Národnom divadle v Prahe Glazunovov balet Raimonda op. 57.

Od roku 2014 pôsobí ako šéfdirigent v Aichi Central Symphony Orchestra Nagoya. Je stálym hosťujúcim dirigentom Slovenskej filharmónie a čestným členom Filharmónie Brno. Svárovský je pravidelne pozývaný na pódiá mnohých významných hudobných festivalov v Českej republike i v zahraničí. Je prezidentom medzinárodného hudobného festivalu Emy Destinovej v Českých Budějoviciach, obľúbeným hosťujúcim dirigentom na festivale Smetanova Litomyšl, v Českom Krumlove, na Janáčkovom máji, Veľkonočnom festivale duchovnej hudby v Brne a na MHF Petra Dvorského v Jaroměřiciach.

Uviedol svetovú premiéru českého autora Slavomíra Hořínka Koncert pre husle so sólistkou Sophiou Jaffé a Českou filharmóniou v rámci Medzinárodného hudobného festivalu Brno.

Pravidelne vystupuje na prestížnom Rheingau Musik Festival, kde spolu s Filharmóniou Brno a Českým filharmonickým zborom Brno uviedli Massenetovu Máriu Magdalénu, Dvořákovo a Verdiho Requiem, monumentálne oratórium Franza Liszta Christus, Berliozovho Romea a Júliu. V roku 2015 predviedol Dvořákovu Stabat mater v Bazilike Eberbach pri Wiesbadene.

Bol hosťom i na ďalších medzinárodných hudobných festivaloch ako sú Europäischen Wochen Passau, Aspekte Salzburg, George Enescu Festival Bukurešť, Colorado Musik Festival, Settimane di Ascona, Bratislavské hudobné slávnosti a ďalšie.

V minulých sezónach dirigoval a pravidelne spolupracuje so všetkými českými a slovenskými orchestrami, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu, orchestrom PKF – Prague Philharmonia, Českou filharmóniou, Symfonickým orchestrom hl. m. Prahy FOK, Filharmóniou Brno, Českým národným symfonickým orchestrom, Janáčkovou filharmóniou Ostrava, Komornou filharmóniou Pardubice, Filharmóniou B. Martinů, Slovenskou filharmóniou, Štátnym komorným orchestrom Žilina, Štátnou filharmóniou Košice a ďalšími.

Spolupracuje s mnohými zahraničnými orchestrami, napr. Orchestre de Pays de la Lorraine Metz, Staatskapelle Dresden, Beethoven Orchester Bonn, Stuttgarter Philharmoniker, Mozarteum Orchester Salzburg, Bach Collegium München, Residentie Orkest den Haag, RTL Symphony Orchestra Luxembourg, Bruckner Orchester Linz, Orquestra Metropolitana de Lisboa, Shanghai Radio Symphony Orchestra, Radio Symphonie Orkest Utrecht, The Colorado Music Festival Orchestra, Záhrebská filharmónia, Seoul Philharmonic Orchestra, KBS Symphony Orchestra, Ulsan Philharmonic Orchestra, Presidential Symphony Orchestra Ankara, Dortmunder Philharmoniker, Tokyo Metropolitan Symphony Orchestra, Maltská filharmónia, Arménska filharmónia
a ďalšie.

V októbri 2011 debutoval so Symfonickým orchestrom P. I. Čajkovského v Moskve, s ktorým nadviazal dlhodobú spoluprácu. V roku 2015 vystúpil s týmto orchestrom v Prahe, v roku 2017 sa s ním predstavil v Moskve, kde ho bude opätovne dirigovať v roku 2019.

Počas svojej kariéry vystúpil so sólistami Josefom Sukom, Rudolfom Firkušným, Václavom Hudečkom, Igorom Ardaševom, Igorom Oistrachom, Stefanom Vladarom, Viktorom Pikajzenom, Davidom Geringasom, Dianou Damrau, Håkanom Hardenbergerom, Katjou Ricciarelli, Miriam Gauci, Kurtom Rydlom, Sergejom Larinom, Nicolom Martinuccim, Evou Randovou, Dagmar Peckovou, Petrom Dvorským, Ľubou Orgonášovou, Rudolfom Buchbinderom, Alfonsom Kontarskim, Leilou Josefowicz, Christianom Poltérom, Fazilom Sayom, Udom Ughim, Xavierom de Maistre, Sophiou Jaffé, Giovannim Belluccim, Daniellou de Niese, Sumi Jo, Dai Miyatom a ďalšími po celej Európe, USA, Kanade, Južnej Amerike, Japonsku a v Kórei.

Diskografia Leoša Svárovského obsahuje viac než 24 CD u rôznych firiem v Českej republike, Nemecku, USA, Japonsku, na Slovensku a vo Francúzsku (Panton, Supraphon, JOD, Thoroform, WEA, Records, New Classic). Na koncertných turné sa teší veľkým úspechom, v Japonsku so Slovenskou filharmóniou (2003, 2005, 2007, 2010, 2012, 2014, 2015), Filharmóniou Brno (2011, 2013, 2015), s orchestrom PKF – Prague Philharmonia v Sýrii a Nemecku, Symfonickým orchestrom Českého rozhlasu v Nemecku, či Českou filharmóniou v USA.

V nastávajúcej koncertnej sezóne 2017/2018 ho čaká hosťovanie vo viacerých krajinách sveta, ako napríklad Nemecko, Kórea, Švajčiarsko, Rakúsko, Japonsko.