Koncert bez publika. 5. mája 2020 – Jarolím Emmanuel Ružička, Iveta Sabová

5. mája 2020 Jarolím Emmanuel Ružička, Iveta Sabová

V utorok 5. mája o 19.00 vás pozývame sledovať štvrtý koncert cyklu Koncerty bez publika – husľový recitál Jarolíma Emmanuela Ružičku, 1. koncertného majstra orchestra Slovenská filharmónia. Predstaví a s klavírnym sprievodom Ivety Sabovej, renomovanej komornej hráčky.

Na ďalší Koncert bez publika vás pozýva 1. koncertný majster SF Jarolím Emmanuel Ružička

Na úvodnom májovom Koncerte bez publika sa predstaví Jarolím Emmanuel Ružička, ktorý zastáva post 1. koncertného majstra orchestra Slovenská filharmónia od roku 2007 a účinkuje aj sólovo. V Koncertnej sieni SF vystúpi s klavírnym sprievodom Ivety Sabovej, ktorá sa dlhodobo špecializuje na komornú hru. Ako partnerka viacerých slovenských sólistov pravidelne koncertuje doma i v zahraničí. Program husľového recitálu otvorí krátka, no výrazovo veľmi intenzívna skladba Après un rêve (Po sne), op. 7 č. 1 jedného z najvýraznejších francúzskych skladateľov Gabriela Faurého. Skladateľ ho pôvodne zložil ako pieseň pre hlas a klavír na verše toskánskej poézie. Vďaka svojej popularite sa toto dielo uvádza v úpravách pre rôzne nástroje. Nasledovať budú skladby slovenských skladateľov. Sonáta č. 1 pre husle a klavír „Garpománia“ Petra Martinčeka van Groba. Názov Garpománia odkazuje na inšpiračný zdroj tohto diela – slávny román Johna Irvinga Svet podľa Garpa. Na záver zaznie Fantázia a Burleska pre husle a klavír, op. 7 Eugena Suchoňa, ktorá vznikla spojením dvoch kontrastných skladieb pre husle a orchester – Burlesky z roku 1933 a Fantázie z roku 1948. Suchoň je tiež autorom verzie pre husle a klavír.
Slovenská filharmónia chce svojimi Koncertmi bez publika obohatiť ponuku kultúrneho vyžitia hudbymilovnej verejnosti počas pandémie koronavírusu, ale tiež podporiť umelcov, ktorých súčasné opatrenia pripravili o možnosť koncertovať. Teší nás, že prvé koncerty zaznamenali v online priestore záujem priaznivcov Slovenskej filharmónie. Uvádzať ich budeme do konca júna 2020.
Tešíme sa na vás v Digitálnej koncertnej sieni Slovenskej filharmónie v utorok 5. mája 2020 o 19.00.

Sledujte sekciu Koncerty online na www.filharmonia.sk, stránku stream.filharmonia.sk alebo profily na sociálnych sieťach #SlovakPhil.

Všetky koncerty zároveň ostávajú v archíve, takže sa k nim môžete kedykoľvek vrátiť.

Účinkujú:
Jarolím Emmanuel Ružička husle
Iveta Sabová klavír

Program:
Gabriel Fauré (1845 – 1924)
Après un rêve (Po sne), op. 7 č. 1

Peter Martinček van Grob (*1962)
Garpománia. Sonáta č. 1 pre husle a klavír

Eugen Suchoň (1908 – 1993)
Fantázia a Burleska pre husle a klavír, op. 7