Ocenenie za celoživotné dielo pre Prof. Mariana Lapšanského

2019-06-16 (3)

V nedeľu 16. júna si osobnosti svetovej, českej a slovenskej umeleckej scény prevzali európsku cenu Trebbia 2019 za tvorivú činnosť.  Benefičný galavečer  18. ročníka Medzinárodnej ceny sa uskutočnil  v Španielskom sále Pražského hradu, v priamom prenose ho vysielala Česká a Slovenská televízia.

Medzinárodná cena Trebbia sa udeľuje  v štyroch kategóriách, za podporu kultúry a umenia, za tvorivú činnosť, za prínos k dialógu národných kultúr a za celoživotné dielo.

V kategórii za celoživotné dielo si toto prestížne ocenenie v nedeľu večer prevzal  klavírny virtuóz, pedagóg a manažér prof. Marian Lapšanský, generálny riaditeľ Slovenskej filharmónie.

Trebbia je európske ocenenie, zrodené v pražskom kostole sv. Rocha ako prirodzený dejinný priesečník skoro tisícročného duchovného vývoja na tomto mieste.

Vzniklo ako výraz uznania a poďakovania umelcom, mecenášom a podnikateľom. Návrhy kandidátov na cenu Tebbia predkladajú Nadačnému fondu Trebbia osobnosti a inštitúcie zo všetkých krajín sveta. Laureátov vyberá Medzinárodný nominačný komitét, ktorý tvoria známe osobnosti zo sveta kultúry, biznisu a politiky. Záštitu nad 18. ročníkom benefičného galavečera prevzali ministri kultúry Českej a Slovenskej republiky -   Antonín Staněk a  Ľubica Laššáková.