Nedeľný organový recitál

20230226-O2-1200x1200

V nedeľu 26. februára sa v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie uskutoční druhý organový recitál 74. koncertnej sezóny. Hosťom nedeľného popoludnia v bratislavskej Redute bude  Willibald Guggenmos, titulárny organista Dómu v St. Gallen. Koncert sa začne o 16.00.

V interpretácii nemecko-švajčiarskeho umelca Willibalda Guggenmosa zaznie objavný program siahajúci od baroka po súčasnosť. Na úvod koncertu to bude Prelúdium a fúga c mol BWV 546 Johanna Sebastiana Bacha. Nasledovať budú dve diela Camilla Saint-Saënsa Adagio z  3. symfónie c mol op. 78 s prívlastkom „Organová“, ktorá  vznikla na objednávku Kráľovskej filharmonickej spoločnosti v Londýne, kde bola aj prvýkrát uvedená 19. mája 1886 pod dirigentskou taktovkou samotného skladateľa a Improvizácia č. 7 a mol s oslavným a fanfárovým charakterom. Vystrieda ich  Legenda Franza Liszta a Chorál č. 3 a mol Césara Francka. Joseph Bonnet patril v prvej polovici 20. storočia  medzi najvýznamnejších francúzskych organových  interpretov a pedagógov. Bonnetove skladba Deuxième Légende (Druhá legenda), ktorá bude nasledovať,  patrí do zbierky Douze pièces nouvelles pour grand-orgue op. 7 (Dvanásť nových skladieb pre veľký organ), vydanej v roku 1910. Koncert uzavrú dve skladby menej známeho, no svojho času veľmi významného skladateľa a organistu Edwina Henryho Lemara, rodáka z anglického Ventnoru. Z desiatok Lemarových organových kompozícií je najznámejšie Andantino in Des op. 83 č. 2 z roku 1888, chýrne pod menom Moonlight and Roses (Mesačný svit a ruže) a  Toccata di Concerto op. 59. Program zaznie  na kráľovskom nástroji v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie, ktorý patrí k najväčším píšťalovým organom na Slovensku.

Willibald Guggenmos sa narodil v roku 1957 v bavorskom Friedbergu. Svoje prvé miesto organistu zastával už ako desaťročný. Vysokoškolské štúdiá v odboroch hra na organe a cirkevná hudba absolvoval v Augsburgu a Mníchove. V rokoch 1984 až 2001 bol organistom St. Martinskirche vo Wangene. V roku 1985, na jedenástich koncertoch, uviedol kompletné organové dielo Johanna Sebastiana Bacha. V ďalších rokoch nasledovali uvedenia kompletnej organovej tvorby Césara Francka, Léona Boëllmanna, Franza Liszta, Felixa Mendelssohna-Bartholdyho, Wolfganga Amadea Mozarta, Johannesa Brahmsa, Mauricea Duruflého a významných skladieb Maxa Regera, Marcela Duprého a Oliviera Messiaena. V rokoch 2001 až 2004 bol organistom Dómu v Mníchove, od roku 2004 je organistom katedrály v St. Gallene. Popri liturgických povinnostiach je umeleckým riaditeľom dómskych organových koncertov (Internationale Domorgelkonzerte) a docentom na tamojšej Hudobnej akadémii. Koncertoval takmer vo všetkých štátoch Európy, USA, v Kanade, na Ďalekom východe, v Číne, Austrálii a Novom Zélande.